Taksim Çınladı: “Mescid-i Aksa Onurumuzdur!”

Taksim Çınladı: “Mescid-i Aksa Onurumuzdur!”

Çeşitli İslami kuruluşların bir araya gelerek oluşturduğu Filistin Dostları’nın çağrısıyla Taksim’de toplanan binler, Siyonist İsrail’in ve yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını ve provokatif girişimlerini Taksim’de yürüyerek protesto ett

İHH, Özgür-Der, Mazlumder, İMH, Medeniyet Derneği, AKEV, AKV gibi kuruluşların da yer aldığı Filistin Dostları'nın çağrısıyla 17:00'de Taksim Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, Taksim AKM önünden uzun bir kortej halinde sloganlar ve tekbirlerle Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca "Aksa'ya Bin Selam!" ve "Kudüs İşgal Altında! İşgal 100 Yıl da Sürse Direneceğiz!" yazılı pankartlar taşıyan topluluk, ellerinde de Filistin bayrakları, direniş önderlerin resimleri ve "Unutma! Unutturma! Kudüs İşgal Altında!" ve "Kudüs'ün Özgürlüğü Ümmetin Şiarıdır!" yazılı dövizler taşıdılar.

İstiklal Caddesi'ndeki yürüyüş boyunca Beyoğlu sokaklarını tekbirlerle inleten topluluk eylem boyunca "İstanbul'dan Kudüs'e Direnişe Bin Selam!", "Mescid-i Aksa Onurumuzdur!", "Aksa'ya Selam Direnişe Devam!", "Müslüman Uyuma İlk Kıblene Sahip Çık!", "Katil İsrail Filistin'den Defol!", "Hamas'a Selam Direnişe Devam!", "İslam Ümmeti Kabul Etmez Zilleti!", "Yaşasın Küresel İntifada!", "Kahrolsun İsrail!", "Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi!", "Emperyalizm Yenilecek, İslami Direniş Kazanacak!" şeklinde sloganlar attı. Türkiye-İsrail arasındaki ilişki de "Siyonist Elçilik Kapatılsın!" sloganıyla protesto edildi.

İstanbul'un birçok yerinden olduğu gibi çevre illerden de katılımın olduğu eylem, Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklamasıyla devam etti. Filistin Dostları adına ortak basın açıklaması İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım tarafından yapıldı. "Gazze bölgesel bir savaşa sebep oldu, Mescid-i Aksa olayı ise bir dünya savaşına sebep olur. Huzur ve mutluluk için Mescid-i Aksa korunmalıdır!" diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mescid-i Aksa sadece Filistinlilerin değil bütün Müslümanlarındır. Bütün Filistinliler bugün saldırı anında gerekirse şehadeti göze alarak Mescid-i Aksa'yı korumak için İsrail polis barikatlarını aşacaklar. Dün 20 bin kişi Mağrib kapısından girerek Mescid-i Aksa'ya saldırdı, içerideki Filistinli gençler buna engel oldu. Kudüs'te 60'ın üzerinde Filistinli yaralı var. Bugün itibariyle 1 milyon Yahudinin Mescid-i Aksa'ya saldırması için Siyonist İsrail çağrıda bulunuyor. 2009 sonuna kadar Mescid-i Aksa'nın bir kısmı işgal edilecek kararını aldılar. Aksa'yı sinagog yapmayı hedefliyorlar. Türkiye'nin bütün unsurlarını Mescid-i Aksa konusunda desteğe çağırıyoruz. Kudüs, İstanbul gibidir. Aksa'ya yapılacak herhangi bir saldırı buraya yapılmış gibidir. O halde sürekli teyakkuzda olalım ve kardeşlerimizi yalnız bırakmayalım."

Yıldırım, konuşmasını şöyle noktaladı: "Daha önce birçok ülke İsrail'in bu şımarık politikalarına karşı büyük elçiliklerini geri çekti. Bu dava sadece Filistinlilerin davası değildir. Aksa'nın savunması bir buçuk milyarlık insana ve vicdan sahibi insanlığa aittir. Türkiye kendi topraklarına yapılan saldırılara nasıl karşılık veriyorsa burada da aynı refleksi göstermelidir. Türkiye, bu konuda işgal gerçekleşmeden Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa yıkılmadan elindeki bütün kartları zamanında kullanabilmelidir. İslam Konferansı Teşkilatı acilen toplanmalı ve gerekirse İslam dünyasının İsrail ile olan diplomatik ilişkilerini kesme de dâhil olmak üzere çeşitli kararlar almalıdır."

Açıklama sırasında tekbirler eşliğinde İsrail ve ABD bayrakları yakıldı. Gelişmelerin yakından takip edilmesi çağrısında bulunulan eylemde "IMF Halkın Düşmanıdır!" şeklinde de slogan atılarak IMF politikaları eleştirildi.

HAKSÖZ-HABER

Fotoğraf: SABİHA ÇİMEN

Önceki ve Sonraki Haberler