"Yitirilen Sadece Canlar Değil; İnsanlıktır!"

"Yitirilen Sadece Canlar Değil; İnsanlıktır!"

Özgür-Der, Tuzla'daki iş cinayetlerinin katliam boyutlarına ulaşması hakkında bir açıklama yaptı. Umursamazlığın daha kaç cana mal olacağını soran Özgür-Der, ölen işçilere rahmet dilerken cinayetlerin de hesabının sorulması çağrısında bulundu.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan ve Tuzla'daki "iş kazaları"nın bir "işyeri güvenliği sorunu" olmaktan öte açık bir insanlık dramı boyutlarında seyrettiğinin belirtildiği açıklamanın tam metni:

 

Tuzla Tersanelerinde İş Cinayetleri Katliam Boyutlarına Ulaştı!

YİTİRİLEN SADECE CANLAR DEĞİL, İNSANLIKTIR!

12 Ağustos 2008

Siyasiler ve patronlar "dış mihrak"lı, "karanlık odak"lı izahlarla kamuoyunu teskin etme ve göz boyama çabalarını sürdürürken Tuzla Tersanelerindeki "cinayet serisi" aralıksız devam ediyor. Dün meydana gelen olay konunun bir "işyeri güvenliği sorunu" olmaktan öte açık bir insanlık dramı boyutlarında seyrettiğinin yeni ve somut bir göstergesi olmuştur. GİSAN adlı şirkete ait tersanede bir filikanın denize indirilmesi denemesi taammüden katliama dönüşmüş ve 3 işçinin ölümü, 12 işçinin ise yaralanmasıyla sonuçlanmıştır.

Hiçbir yetkili, etkili şahsın ciddi, inandırıcı bir açıklama getirmesinin mümkün olmadığı, kelimenin tam manasıyla pisipisine ölüm olayıdır bu! Çok basit tedbirler alınması durumunda yaşanması söz konusu olmayacak bir uygulamada 3 işçinin birden ölümüne sebebiyet verilmesi basmakalıp izahlarla, inandırıcılıktan uzak gerekçelerle geçiştirilmesi mümkün olmayan büyük bir suçtur. Ve mutlaka hesabının sorulması gerekir.

Tuzla Tersanelerinde binlerce insan, konuyu "üzüntülerini iletme" duyarlılığından öteye taşımayan yetkililer ve kazançlarını büyütmekten başka ölçü, kural, sınır tanımayan tersane patronlarının insafına terk edilmiş görünümündedir. Kum torbaları ile yapılabilecek olan, yapılması gereken bir deneyin insanlarla yapılmasının başka bir açıklaması olabilir mi? Ardı ardına yaşanan bunca acı olaydan sonra, alınteri dökerek rızıklarını kazanmaya çalışan insanların güvenliğini sağlama konusunda ciddi tedbirler almayan ve işçileri adeta kobay olarak kullanmaya kalkan bir zihniyetin yeni acılara yol açmaması mümkün müdür?

Bu umursamazlığın, daha doğrusu gözü dönmüşlüğün daha kaç insanın hayatına mal olacağı belli değildir. Yetkilileri daha fazla boş sözlerle kamuoyunu avutma tavrına son vermeye ve sorumluluk sahiplerinden bu cinayetlerin hesabını sormaya çağırıyoruz. Yüce Allah'tan ölen işçilere mağfiret, geride bıraktıklarına sabırlar vermesini, yaralılara da acil şifalar diliyoruz!

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler