Kahramanmaraş’da Sisi Diktası ve Zulümler Telin Edildi

Kahramanmaraş’da Sisi Diktası ve Zulümler Telin Edildi

Ulu Camii Meydanı'nda toplanan Kahramanmaraş Platformu üyesi STK temsilcileri ve Kahramanmaraş halkı Sisi'nin idamlarını ve ümmet coğrafyasındaki zulümleri protesto etti.

Ulu Camii Meydanı'nda toplanan Kahramanmaraş Platformu üyesi STK temsilcileri ve Kahramanmaraş halkı Sisi'nin idamlarını ve ümmet coğrafyasındaki zulümleri protesto etti.

Doğu Türkistanlı, Mısırlı, Afganistanlı, Suriyeli, Filistinli ve Afrikalı muhacir öğrencilerin de katıldığı eylem, basın metninin üç dilde okunmasıyla gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş platformu dönem sözcüsü Yusuf Bülbül'ün Türkçe, Ülfet Vakfı'ndan Abdürrahim Taylan'ın Arapça ve Afrikalı öğrenci Abubacarr A Trawally'nin İngilizce olarak okuduğu bildirilerde, Müslümanların birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu bu ortamda, dünya genelinde yaşanan zulümlere başta Müslümanlar olmak üzere, bütün vicdanlı insanların, devlet başkanlarının sessiz kalmamalarının ve müdahale etmelerinin zaruretini belirttiler.

İdam edilen kardeşlerimizden Mahmud el-Ahmedi'nin okul arkadaşı ve aynı zamanda arkadaşı gibi hakkında idam kararı verilen Mısırlı Husam Menna ise yaptığı konuşmada, ümmet coğrafyasının maruz kaldığı bu kuşatmada Müslümanlara düşen sorumlulukları hatırlattı. Şehit edilen kardeşimiz Mahmud el-Ahmedi'nin idam edilmesine sebep hiçbir suçunun olmadığına değinen Menna: "O bölümünün birincisi başarılı bir öğrenci ve sorumluluğunun bilincinde hafız bir Müslümandı. Onun en büyük ideali zulüm altındaki kardeşlerine yardım etmek ve Siyonist işgal altındaki Filistin'i özgürleştirmekti. Onun iftihar edilecek bu duruşunu dikta rejimi hazmedemedi ve onu idam sehpasına mahkûm etti." sözleriyle durumun vahametine dikkatleri çekti.

Sık sık getirilen tekbirler ve atılan sloganlarla tüm bu zulümleri protesto eden Kahramanmaraş halkı, Mustafa Genç'in yaptığı dua ile eylemlerini sonlandırdılar.

maras-20190301-01.jpg

maras-20190301-02.jpg

maras-20190301-03.jpg

maras-20190301-04.jpg

maras-20190301-05.jpg

Basın açıklamasının tam metni:

ZULME VE ZALİMLERE DUR DE!

Dünyadaki savaşların, yokluğun, yoksulluğun, açlığın, kıtlığın, zulmün, acının, kan ve gözyaşının nerdeyse tamamı Müslümanların yaşadığı topraklarda hüküm sürüyor. Doğu Türkistan, Mısır, Arakan, Yemen, Suriye, Filistin, Afganistan, Irak kan ağlıyor. Ümmet Coğrafyasındaki zulümler bitmiyor. Kan, gözyaşı ve acı dinmiyor.

Darbeci Sisi hükümeti göstermelik yargılamalarla bugüne kadar 165 kardeşimizi idam etti. Mısır zindanlarında her an idam edilmeyi bekleyen 600 kişi var. Üstelik ağır işkenceler eşliğinde ve de çelik kafesler içinde savunma hakkı verilmeksizin devam eden yargı tiyatrolarında yeni idam kararları veriliyor. Cunta yargısı daha geçen Eylül ayında aralarında Muhammed Biltaci'nin de bulunduğu 75 kişiyi idama mahkûm etti. İdam kararlarını tüm dünyanın gözleri önünde acımasızca uygulayan Sisi cuntası kana doymuyor. Geçtiğimiz günlerde de 9 genç kardeşimiz, bu alçak ve zalim cunta tarafından haksız yere idam edildi. Allah şehadetlerini kabul etsin.

Mısır'da yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki, dünyada saflar iyice netleşmiştir. Bir tarafta emperyalizm ve onların yerli işbirlikçileri; diğer tarafta mazlumlar ve onların sesi olmaya çalışan vicdanlı insanlar ve liderler var. Mısır'da hafta sonu düzenlenen Avrupa Birliği-Arap Birliği zirvesi asla bir tesadüf değildir. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük iki yüzlü Batının en büyük yalanıdır. Biz biliyoruz ki, küfür tek millettir.

Bugün bütün İslam dünyası büyük bir saldırı altında. Bangladeş hükümeti Müslüman âlimleri ve önderleri idam ediyor; dünya sessiz. Çin'de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz idam ediliyor, bir milyon Doğu Türkistanlı kamplarda işkence görüyor; dünya sessiz. Filistin'de her gün siviller, masumlar katlediliyor; dünya sessiz. Arakan'da idamlar, katliamlar, sürgünlerle soykırım uygulanıyor; dünya sessiz. Yemen'de masumlar katledilip, halk açlığın soğuk ellerine terk ediliyor; dünya sessiz. Suriye'de her gün varil bombaları, kimyasallar, işkence ve tecavüzlerle insanlık yok ediliyor; dünya sessiz. İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, savaş, katliam, idam…

Bu yüzden bugün burada sadece Mısır'daki idamları ve zulmü kınamak için değil, Doğu Türkistan'ın bağımsızlık mücadelesinin, zalimlere karşı direnişinin yanında olduğumuzu haykırmak için de toplandık. Çünkü biz bir Ümmetiz, Yemen, Suriye, Filistin ne kadar bu Ümmetin bir parçasıysa, Arakan, Moro, Patani ne kadar bu Ümmetin ferdiyse, Doğu Türkistan da aynı şekilde bu Ümmetin ferdidir. Hepimiz Ali ŞirNevai'nin, Saltuk Buğra Han'ın isimleriyle büyüdük. Doğu Türkistan tıpkı Konya gibi, Bursa gibi, Maraş gibi gönül coğrafyamızın bir parçasıdır. Biz Doğu Türkistan'ı Anadolu'dan ayıramayız.

Bugün Doğu Türkistan'da ne can, ne ar, ne namus kaldı. Ezan sustu, Ne Cuma, ne Ramazan, ne bayram kaldı! Hapishanelerdeki, toplama kamplarındaki milyonlarca kardeşimizin feryadı vicdanlarımızı kanatıyor. Bu yaşanan zulüm sadece Doğu Türkistanlılara yapılan bir zulüm değildir. Bu zulüm tüm Müslümanlara, tüm Türklere, tüm insanlığa yapılmış bir zulümdür.

Bugün burada Ümmet Coğrafyasındaki zulümlere ve sömürüye dur demek, Doğu Türkistanlı, Mısırlı, Yemenli, Arakanlı, Suriyeli, Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu Kahramanmaraş'tan bütün dünyaya duyurmak için toplanmış bulunuyoruz.

Bu sebeple Müslümanların ve mazlumların kanını döken, vatanlarını işgal eden, kaynaklarını sömüren, başta Amerikan emperyalizmi olmak üzere, tüm emperyalistleri; Avrupa'yı, İsrail'i, Rusya'yı, Çin'i ve onlara destek veren İran'ı, Arap ülkelerini, katil Esed'i ve katil Sisi'yi lanetliyor ve protesto ediyoruz.

Kahramanmaraş Platformu olarak, Müslüman halkları ve İslam alemini, bu konuda duyarlı devlet yönetimlerini, İslam Konferansı Teşkilatını ve sivil toplum kuruluşlarını, dini liderleri, insanlık ailesine mensup tüm vicdan sahibi kişileri ve tüm dünyayı; Ümmet Coğrafyasındaki katliamların ve zulümlerin durdurulması için acilen gerekli adımların atmaya davet ediyor, Rabbimizden zalimlere, bel'amlara ve kâfirlere fırsat vermemesini, onların hilelerini ve tuzaklarını boşa çıkarmasını ve Müslümanlara yardım etmesini niyaz ediyoruz.

Kahramanmaraş Platformu

Önceki ve Sonraki Haberler