Dicle Üniversitesi'ndeki Tacizler Protesto Edildi

Dicle Üniversitesi'ndeki Tacizler Protesto Edildi

Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) bulunan yurtlarda kalan kız öğrencilerin, sözlü ve fiziki tacize uğramaları protesto edildi.

Özgür-Der Üniversite Gençliği’nin Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi önünde gerçekleştirdiği eylemde, “Yönetim Sözünü Tut! Emanet’ine Sahip Çık!” pankartı açılırken “Yönetim Öğrencine Sahip Çık, Bacılarımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz, Errrıııkk Yönetime Bax! Ahlaki Yozlaşmaya Hayır! Yönetim Sözünü Tut” yazılı dövizler taşındı.

Eylemde basın açıklamasını Özgür-Der Üniversite Gençliği adına Hatice Ocakhanoğlu okurken, Özgür-Der Üniversite Gençliğinden İbrahim Erpin de kısa bir konuşma yaptı.

4 Ekim Cuma günü gece saat 23:00 sularında bayan öğrenciye yapılan sözlü ve fiili tacizi kınamak için toplandıklarını anımsatan Erpin, “daha öncede bu tür olayların varlığına şahit olduk, bir daha bu insanlık dışı saldırıların yaşanmamasını temenni ediyor, olayın sorumlularını lanetliyoruz” diye konuştu.

Ardından  Hatice Ocakhanoğlu Özgür-Der Üniversite Gençliği adına basın açıklamasını okudu.

25461-001.jpg

25462-001.jpg

25463.jpg

25464.jpg

Basın açıklamasının tam metni:

YÖNETİM SÖZÜNÜ TUT! ‘EMANET’İNE SAHİP ÇIK!

8 Ekim 2013 - Salı

Bilindiği üzere, 4 Ekim Cuma akşamı öğrenci yurduna dönüş yapmakta olan, Dicle Üniversitesi öğrencisi bayan kardeşlerimize dönük sözlü ve fiili taciz saldırısı gerçekleşmiştir. Birkaç kendini bilmez ve utanmaz insan tarafından gerçekleştirilen bu saldırı hepimizi derinden yaralamıştır.

Geçen yıllarda birkaç defa daha bu tarz insanlık dışı saldırılara maalesef şahit olduk. Her seferinde mazlum bacılarımızın mağduriyetinin üzüntüsünü hep beraber yaşadık. En temelde toplumun gün geçtikçe ahlaki yozlaşmaya terk edilmesi, İslami kültür ve değerlerden uzaklaşması bu tarz insanlık dışı saldırıları da beraberinde getirmiştir. Toplum ahlâken çökmüş, insanlık onurunu zedeleyen davranışlar ise ahlâk haline getirilmiştir.

Bu olayın daha üzücü ve vahim olan yönü ise, Dicle Üniversitesi yönetiminin ve fakülte hocalarının bu saldırılar karşısındaki tavrı olmuştur. Daha önce defalarca gerçekleşen bu iğrenç saldırıları ciddiye almayan yönetim kadrosu ve fakülte hocaları, kendi kızları olan öğrencilerine sahip çıkmamış, bu tarz saldırıları önleyici tedbirler almamıştır.

Şehrin giriş noktalarına ve üniversite kapısına ‘Evinize Hoş Geldiniz’, ‘Çocuklarınız Emanetinizdir’ pankartları astıran yönetim kadroları sözlerini tutmamış, ailelerin ‘emanet’lerine sahip çıkmamıştır. Bacılarımız ‘evlerinde’ iğrenç saldırılara uğrarken bu olaylar yönetim tarafından önleyici tedbirler almayı gerektirecek derecede önemli görülmemiştir.

Yurt öğrencilerinin taleplerini dinlemeyen yönetim kadroları da bu saldırıların asıl sorumluları olmuştur. Yetersiz servis imkânları, yurtların üniversite ve şehre uzak tenha yerde kurulması, yeterli ulaşım imkânlarının olmaması ve ciddi güvenlik önlemlerinin alınmaması bu saldırılara davetiye çıkarmıştır. Daha önce de öğrenciler tarafından defalarca dillendirilen bu talepleri dinleme tenezzülünde dahi bulunulmamıştır. Kampus içerisinde sadece siyasi amaçlı güvenlik tedbirleri alınmış, öğrencilerin eğitim, öğretim, barınma ve güvenli yaşama gibi temel insani hakları önemsenmemiştir.

Bizler Özgür-Der Üniversite Gençliği olarak yapılan bu iğrenç saldırıyı kınıyor, bacılarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Üniversite yönetimini de öğrencilerin temel haklarının giderilmesine dönük duyarsız kalmamaya, ’emanetlerine’ sahip çıkmaya, ailelere verilen sözleri tutmaya ve öğrencilerin taleplerini hemen yerine getirmeye davet ediyoruz. Müslüman üniversite gençliği olarak, toplumu gün geçtikçe kemiren ahlaki yozlaşmaya karşı olan mücadelemizi sürdüreceğimizi de ilan ediyoruz.

ÖZGÜR-DER ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ

Önceki ve Sonraki Haberler