Sakarya’da ‘Suriye’ye 460 Bin Adım’ Etkinliği

Sakarya’da ‘Suriye’ye 460 Bin Adım’ Etkinliği

Sakarya Gençlik Heyeti tarafından düzenlenen Suriye’ye 460 bin adım etkinliği gerçekleştirildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, KADEM, Sakarya İHH, İlim Yayma Cemiyeti, Milli Eğitimciler Birliği Derneği, SAÜ Yedirenk, TÜGVA, Yedirenk UOD, Genç Hareket, Sakarya Özgür-Der Gençliği, İlim ve Hikmet Vakfı, Ribat Gençlik Kolları, Engelliler ve Yardımlaşma Derneği, Sakarya Rumeli Balkan Göçmenleri Derneği Gençlik Kolları, Ensar Vakfı, Vuslat ve Sakarya Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü'den oluşan Sakarya Gençlik Heyeti tarafından düzenlenen Suriye'ye 460 bin adım etkinliği gerçekleştirildi.

Aralarında AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Topçuoğlu ve AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç'ın da bulunduğu Adapazarı Stadının yanında bir araya gelen Sakaryalı müslümanlar son 5 yılda 460 bin Müslümanın öldürüldüğü Suriye'de yaşananlara dikkat çekmek ve toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla burada basın açıklaması okudular. Sakarya Özgür-Der Gençliğinden Muhammed Şirin'in okuduğu basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçen katılımcılar platform alanına kadar sembolik olarak 460 bin adım attılar. foto-galeri-006.gif

Adapazarı AKM önünde oluşturulan platform alanında Suriye'de yaşananları hatırlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra Suriye'den Sakarya'ya sığınmış iki çocuk izleyicilere yaşadıklarını neden memleketlerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlattılar ve bu beş yıllık süreçte Türkiye'ye ve bilhassa Recep Tayyip Erdoğan'a şükran duyduklarını ifade ettiler.

Ardından İman Bedir Suriye Cihadı ve yaşadıkları ile ilgili kısa bir konuşma yaptı. Taha Suresinden okuduğu ayetlerle konuşmasına başlayan Bedir Suriye'de insanların sadece ve sadece özgürlük istediklerini yaşanan zulümlerim son beş yıl ile sınırlı olmadığını kırk yıldır çok büyük zulümler altında yaşadıklarını duygusal ifadeler ile dile getirdi.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın selamlama konuşmasının ardından Grup Yürüyüş sahne aldı. Coşkulu kalabalık ile birlikte söylenen ezgi ve marşların ardından etkinlik sona erdi.

img_9212.jpg

633_2.jpg

img_9262.jpg

img_9278.jpg

img_9275.jpg

Açıklamanın Tam metni:

Saygıdeğer Sakarya halkı ve Değerli Basın mensupları;

Bugün buradayız çünkü bizler mazlumların yanındayız.

Bugün buradayız çünkü zulme uğrayan çocukların kadınların ve yaşlıların yanındayız.

Bugün buradayız çünkü Suriye'de bir vahşet yaşanıyor, insanlar yurtlarından sürülüyor, çocuklar öldürülüyor kadınlara saldırılıyor.

Bugün buradayız çünkü biz müslümanız ve inancımız mazlumun yanında olmamızı emrediyor.

Bugün buradayız çünkü bizler her türlü emperyalizmin karşısındayız. Gücü elinde bulunduranların yapıp ettiklerini kabullenmiyoruz.

Bugün buradayız çünkü Tevhid diyoruz adalet diyoruz özgürlük diyoruz.

Bugün buradayız çünkü haklıyız hakkın yanındayız direniyoruz direnenlerin yanındayız.

Hama'nın, Humus'un,Deraa'nın Şam'ın Lazkiye'nin Banyas'ın yanındayız.

Halep'in yanındayız Bayırbucak'ın yanındayız.

Bugün buradayız çünkü Suriye'deki çatışma ortamını Türkiye'ye de yaymak istiyorlar.

Bugün buradayız çünkü Sur'un yanındayız Cizre'nin yanındayız Silopi'nin Yüksekova'nın Nusaybin'in yanındayız.

Bugün buradayız çünkü "müminler ancak kardeştirler" diyen bir Kitab'a bağlıyız

Bugün buradayız çünkü Veda Hutbesinde  "Arab'ın Acem'e Acem'in de Arab'a üstünlüğü yoktur" diyen bir Resul'ün ümmetiyiz.

Anarşinin terörün karşısında olduğumuz için buradayız. Toplumsal ahlakın ancak huzur ve özgürlük ortamında geleceğini savunuyoruz.

2011 yılında başlayan meşhur ismiyle Arap baharı ile müslüman ülkeler arasına çizilen sınırların anlamsızlığını ortaya çıkarmıştı. Tunus'ta başlayan diktatörlüklere karşı özgürlük kıyamları Libya ve Mısır'ın ardından Suriye'ye de sıçradı. On yıllardır baskı ve zorbalıkla yönetilen insanlar "hürriyet" istediler reform istediler.

Ama Baas rejimi buna varil bombaları ile konvansiyonel silahlarla kimyasal katliamlarla cevap verdi.

Suriye halkı direndi. Milyonlarca mazlum insan yerinden yurdundan oldu.Baas rejiminin yardımına İran geldi ardından Rusya geldi.Hepsine direndi.Hizbullah geldi DAEŞ PYD geldi YPD geldi bunlara da direndi.Hatta DAEŞ'le mücadele bahanesiyle ABD geldi Avrupa geldi tüm bu uluslar arası emperyalizme direndi. Hala da direniyor.

Onuru için özgürlüğü için dini imanı için mücadele eden müslümanlar tüm bu düşmanlara karşı direniyorlar.460 bin insan katledildi. Bunların neredeyse tamamı hiçbir suçları olmayan sivil halk.

İşte bizler de Sakarya Gençlik Heyeti olarak 460 bin adımla bu aziz şehitleri anmak istedik. Onların sesini bu şekilde duyurmak onların yanında olduğumuzu göstermek istedik.

Bugün Sakarya Haleptir. Humus'tur Lazkiye'dir Şam'dır. Sakarya Gençlik heyeti ise Ahraru Şam'dır Özgür Ordu'dur İslam cephesidir.

Bugün Sakarya savaşı güneydoğuya taşımak isteyenlere inat Hakkâri'dir, Siirttir, Şırnak'tır, Mardin'dir.

Bugün Sakarya masum insanları patlattıkları bombalarla katleden vahşi terör baronlarına inat Ankara'dır İstanbul'dur Diyarbekir'dir.

Bugün Sakarya halkı mazlumun yanında olduğunu bir kez daha haykırıyor. Suriye halkının yanında olduğunun şahitliğini yerine getiriyor.

Bugün Sakarya halkı safını belli ediyor. Hakkı hukuku adaleti ve özgürlüğü savunuyor.

Bizler Sakarya Gençlik Heyeti olarak, direnişe fert fert, öbek öbek ilk gün nasıl destek verdikse bundan sonra da desteğimizi sürdüreceğiz. Zorbaların tüm zalimliklerine karşı kardeşlerimize olan desteğimizi haykırmaktan usanmayacak ve elimizden gelen tüm yardımları ulaştırmaya devam edeceğiz.

Direnen tüm kardeşlerimizi bir kez daha selamlarken izzetli direnişimizin muzaffer kılınmasını temenni ediyoruz.

Bizler Sakarya gençlik Heyeti olarak açıklamamızı Merhem Akif'in şu dizeleri ile bitiriyoruz:

..

Yumuşak başlı isem kim dedi uysal koyunum


Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boyunum


Kanayan bir yara gördüm mü kanar ta ciğerim


Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim


Adam aldırmada geç git diyemem, aldırırım


Çiğnerim, çiğnenirim hakkı tutar kaldırırım


Zalimin hasmıyım ama severim mazlumu

Önceki ve Sonraki Haberler