Sakarya’da “Öncü Şahsiyetler” Semineri

Sakarya’da “Öncü Şahsiyetler” Semineri

Özgür-Der Sakarya Şubesinin başlattığı seminerlerin üçüncüsü Reşit Rıza başlığı ile Ömer SEVİM tarafından dernek merkezinde verildi.

Reşit Rıza’nın hayatından önemli başlıkları vererek sunumuna başlayan Sevim Islah Ekolü olarak bilinen Afgani, Abduh ve Reşit Rıza’nın İslam’a ve Müslümanlara kendilerini tanıma konumlarını sorgulama inanç ve akideyi mütevatir haberlere göre belirleme noktasında eşsiz deneyimler kazandırdıklarını vurgulayarak seminerine devam etti.

Bir bütün olarak Islah ekolünün söylem ve eylemleri itibariyle hem gelenekçiliğe hem tasavvufa ve hurafe ve Batıniliğe ve bunların yanında Batı emperyalizmi karşısında direnişe karşı durduğunu dile getiren Ömer Sevim Reşit Rıza’nın her ne kadar üslup itibariyle Abduh’a daha yakın durduğunu vurguladı.

Hayatının Urvetul Vüska ile tanışması ile yüz seksen derece değiştiğini yine kendisinin belirttiğini söyleyen Ömer SEVİM Reşit Rıza’nın bundan sonraki hayatının da bu anlamda kökten bir değişikliğe uğradığını ve Reşit Rıza’nın bundan sonraki hayatında dur durak bilmeyen bir koşturmaca ve çabalamanın gözlendiğini belirtti.

Sakarya Özgür-Der Şubesinin programları Nisan ayın 27’sinde Yılmaz Karakış’ın sunumu ile Seyyid Kutub başlığı ile yapılacağı duyurulduktan sonra  yapılan katkılar ve sor cevap bölümünün ardından program sona erdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler