Selahaddin Eş ve Hamza Türkmen Sakarya’da Gençlerle Buluştu

Selahaddin Eş ve Hamza Türkmen Sakarya’da Gençlerle Buluştu

Özgür-Der Sakarya ve Akademik Gençliğin düzenlemiş olduğu 'Türkiye’de İslamcılığın Dünü ve Bugünü' konulu seminer Hamza Türkmen ve Selahaddin Eş ile gerçekleştirildi.

Sakarya Özgür-Der ve Sakarya Üniversitesi gençlerinin birlikteliği olan Akademik Gençlik tarafından organize edilen 'Türkiye'de İslamcılığın Dünü ve Bugünü' konulu seminer Araştırmacı Yazar Selahaddin Eş ile Haksöz Dergisi Yazarı Hamza Türkmen'in katılımlarıyla dernek salonunda gerçekleştirildi.  

Konuşmasına 19.yüzyılda ortaya çıkan tartışmalar üzerinden giriş yaparak başlayan Haksöz Dergisi Yazarı Hamza Türkmen Yusuf Akçura'nın özetlediği Osmanlıcılık ve Türkçülüğün yanında ilk defa İslamcılık kavramının da bu sayede literatüre girdiğini belirtti. 

İslam dünyasında ve bilhassa Osmanlı İmparatorluğunda yaşanan çöküşün aynı zamanda ümmetin iyice dibe vurması ile sonuçlandığını vurgulayarak konuşmasına devam eden Türkmen; Cemalettin Afgani ve onun çıkarttığı Urvetül Vüska dergisinin ümmetin durum tespitinde çok önemli bir yeri olduğu noktasında açıklamalar yaptı. 

İttihat Terakki, Cumhuriyet dönemi ve ardından gelen çok partili hayata ilişkin izahatların ardından İslamcılığın seyrine ilişkin örnekler veren Hamza Türkmen AK Parti sürecinde yaşanan olumluluk ve olumsuzluklara değindi. 

Daha sonra konuşmasına başlayan Selahaddin Eş ise ilk defa konuya dört halife döneminden başlayarak yaklaşırken ilk halife Hz. Ebubekir'in ardından gelen Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali öldürülmelerinin ibretlerle dolu bir takım olaylara işaret ettiğini vurguladı. 

Hz. Ali'nin vefatının ardından Muaviye'nin iktidarı devraldığını ve saltanat uygulamalarının başladığını belirten Selahattin Eş; Emeviler Abbasiler Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerindeki dikkat çekici noktaları aktardı. 

Karşılıklı soru cevap ve katkıların ardından program sona erdi. 

foto-(5)-003.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler