Antalya Özgür-Der Seminerleri Devam Ediyor

Antalya Özgür-Der Seminerleri Devam Ediyor

Özgür-Der Antalya Temsilciliğinde üç aydan bu yana bayanlar için yapılan haftalık pazar derslerinin son programı dernek binasında yapıldı.

Özgür-Der Antalya Temsilciliğinde üç aydan bu yana bayanlar için yapılan haftalık pazar derslerinin son programı dernek binasında yapıldı. Üç ay boyunca oldukça verimli geçen derslere katılımın yüksek olması memnunluk vericiydi. Nasip olursa iki haftalık bir aradan sonra dersler tekrar başlayacak.

Son oturumun ilk dersini İrfan Sincar "Yaratılış Kıssasında Kadın" konulu sunumunu ile gerçekleştirdi. Sincar sunumunda Batı'nın kadın algısına değinerek Tevrat'ta ve İncil'de kadına nasıl bakıldığını anlattı. İslam dünyasının Batı'nın bozulmuş kadın anlayışından etkilendiğini ve bunun düzeltilmesinin Müslümanlara düştüğünü söyledi.

İkinci derste Gültekin Sincar "Hz.İbrahim" kıssasını anlattı. Sincar sunumunun başında: "Kur'an'da anlatılan peygamber kıssaları biz müminler için bir sosyal laboratuvar görevi görür, bu kıssaları iyi bir şekilde tahlil etmemiz, bu kıssalarda Allah'ın (cc) bizlere vermek istediği mesajı doğru anlamamız gerekir." dedi.
Konuşmasında: "Yüce Allah'ı her şeyin üzerinde tutan, sadece O'nun rızasını gözeten ve yalnızca Allah'tan korkup sakınan Hz. İbrahim, putperest babası tarafından taşa tutulmak istendiği halde, imanından kaynaklanan cesareti ve tevekkülü sayesinde Allah'ın dinini hakim kılmak için yaptığı mücadelesinde her zaman çok kararlı olmuştur. Tüm iman sahiplerinin de Hz. İbrahim'in bu üstün ahlakını örnek almaları ve tek başına kalsalar da Hz. İbrahim gibi tevekküllü, cesur, kararlı, samimi, teslimiyetli ve iradeli olmaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle yapılması gereken ise, bir ve tek olan Rabbimiz'e gönülden teslim olmak, sadece O'ndan korkup, O'nu dost edinmektir. Çünkü bir mümin, dünyanın herhangi bir yerinde, iman etmeyen bir topluluğun içinde, tek başına da kalsa Allah'ın rızasını kazanma şevki ve isteği, onu daima hayırlı davranışlarda bulunmaya, ibadetlerini yerine getirmeye, din ahlakını eksiksizce yaşamaya ve Kur'an ahlakının bir gereği olarak insanlara din ahlakını tebliğ etmeye yöneltir. Allah'ın her zaman yanında olduğunu, her an onu koruyup desteklediğini bilmenin verdiği güç ile hareket eder. Kim Hz. İbrahim ile aynı ahlakı gösterir, Allah'a aynı sadakat ve teslimiyetle bağlanırsa, Hz. İbrahim gibi
'tek başına bir ümmet' kuvvetinde kılınmayı ve Allah'ın izniyle cenneti kazanmayı umabilir." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler