Antalya Özgür-Der'de Cuma Dersleri Devam ediyor

Antalya Özgür-Der'de Cuma Dersleri Devam ediyor

ÖZGÜR-DER Antalya Temsilciliği bünyesinde başlatılan 'CUMA DERSLERİ' 4 Ocak 20:00' da Abidin Doğmuş'un Hz.Süleyman kıssasının (as) sunumu ile devam etti.

ÖZGÜR-DER Antalya Temsilciliği bünyesinde başlatılan 'CUMA DERSLERİ' 4 Ocak 20:00' da Abidin Doğmuş'un Hz.Süleyman kıssasının (as) sunumu ile devam etti. 

Sunumunda Hz.Süleyman'ın isminin geçtiği ayetleri okudu. 'Süleyman'la (as)  ilgili müslümanların kafasında birçok hurafe vardır,  bunlar ağırlıklı olarak Tevrat ve Zebur'dan alınmıştır. Hadis ravileri Hz.Muhammed'den (as) duymuşlar gibi duydukları şeyleri kitaplara aktarmışlardır. Peygamberlerin kıssaları okunurken bunlara çok dikkat etmeli ve bu teferruatları önemsememeliyiz. Kur'an'ın bize bildirdikleri kadarını bilebiliriz. Geri kalanını ne ben ne de siz bilebilirsiniz. Allah, Hz. Süleyman'ı İsrailoğulları'na bir uyarıcı ve korkutucu olarak göndermiştir ve kendisine büyük bir saltanat, eşsiz zenginlik, cinler ve kuşlarla desteklenmiş çok güçlü bir ordu ve üstün ilimler lütfetmiştir. Yaşadığı topraklarda hayatı boyunca adaletle hükmetmiş olan Hz. Süleyman, yöneticilik ve hakim vasfı ile farklı toplulukları hizmetinde toplamıştır. Ancak kainattaki tüm ilimlerin, mülkün ve hükmün gerçek sahibinin alemlerin Rabbi olan Allah olduğunu aklından hiçbir zaman çıkarmamış, Rabbimizin Kuran'da bildirdiği gibi her işinde Allah'a yönelmiş, (Sad Suresi, 30) O'na boyun eğen ve teslimiyetli tavrını hayatı boyunca muhafaza etmiştir.Bugün bize düşen, Allah'ın, Hz. Süleyman'ın Kuran'da tarif edilen özelliklerini tanımak, bu seçkin insanın örnek ahlakı üzerinde düşünmek ve örnek almaktır." dedi.

Konuşmasının devamında cin konusuna da değinen Doğmuş, 'Birçok insan cinlerin insanlara zarar verebileceğine inanıyor fakat bu adaletsizlik olur, biz göremediğimiz varlıklarla nasıl mücadele edebiliriz? Allah cinleri insanları versin diye mi yaratmıştır? .... Elimiz kolumuz bağlı oturacak mıyız? Dua kitaplarında falanca sureyi şu kadar okursan cinlerin şerrinden kurtulursun türünden inançlar bulunmaktadır. Bunlar insanların ürettikleri şeylerdir.' dedi.

Çeşitli soruların da cevaplandırılmasının ardından ders sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler