Antalya'da Pazar Derslerinde 3. Hafta

Antalya'da Pazar Derslerinde 3. Hafta

Özgür-Der Antalya Temsilciliğimiz tarafından bayanlara yönelik düzenlenen 'Pazar Derslerinde' bu hafta ilk derste 'Hz. Adem Kıssası' İsa Okudan tarafından anlatıldı.

Özgür-Der Antalya Temsilciliğimiz tarafından bayanlara yönelik düzenlenen 'Pazar Derslerinde' bu hafta ilk derste 'Hz. Adem Kıssası' İsa Okudan tarafından anlatıldı. Okudan Hz. Adem Kıssasını anlatırken aşağıdaki konulara da vurgu yaptı:

İnsan zayıftır. Ben güçlüyüm diyerek böbürlenmemeliyiz. Bugün güçlü olanın yarın zayıflayıp yıkıldığını hep görmüşüzdür. En büyük şeytan bizim kendi nefsimizdir. Bizler iyi mayamızı yoğurmaya çalışmalıyız. Eğer iyi mayamızı yoğurmazsak kötü yöne eğilim gösteririz. Allah'ın istediği şekliyle değilde kendi istediğimiz şekilde yada başkalarının izin verdiği ölçüde dinimizi yaşıyoruz.'

İkinci derste 'Kur'an'da İnsan-Gayb İlişkisi' Kemal Köksal tarafından sunuldu. Köksal Konuşmasında; gayb kavramının kelime anlamından yola çıkarak Kur'an'da 60 yerde geçen gayb kelimesinin 54 tanesinin bizleri anlam olarak ilgilendirdiğini ve bu ayetler üzerinde konuşmak istediğini belirtti. Daha sonra aşağıdaki konu başlıkları hakkında konuşmasını sürdürdü:

a) Gaybe İman
b) Gaybın Bilinmesi
c) Peygamberlerin Gaybı Bilmesi
d) Mutlak Gayb
e) İzafi Gayb

Konuşmasında Allah'tan başka hiçbir kimsenin gaybı bilemeyeceğini, Peygamberimize(s) bildirilen gaybında Kur'an'ı Kerim'den ibaret olduğunu söyledi. Bunun dışında ben gaybı biliyorum diyenlerin gaybı taşlamaktan başka bir şey yapmadıklarını hatırlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler