Hz. İbrahim(as) kıssası

Hz. İbrahim(as) kıssası

Özgür-Der Antalya Temsilciliği bünyesinde gerçekleştirilen Cuma Derslerinde bu hafta Hz. İbrahim(as) kıssası Gültekin Sincar tarafından anlatıldı.

Özgür-Der Antalya Temsilciliği bünyesinde gerçekleştirilen Cuma Derslerinde bu hafta Hz. İbrahim(as) kıssası Gültekin Sincar tarafından anlatıldı. Sincar sunumunun başında: "Kur'an'da anlatılan peygamber kıssaları biz müminler için bir laboratuvardır, bu kıssaları iyi bir şekilde tahlil etmemiz, bu kıssalarda Allah'ın (cc) bizlere vermek istediği mesajı doğru anlamamız gerekir." dedi.

Daha sonra Hz. İbrahim Kıssasını anlatan Sincar:"Kurban Bayramına yaklaştığımız şu günlerde kurbanlığımızın değeri bu dünyada bizim için en değerli şey ne ise odur. Bu bir evlat olabilir, eş olabilir, makam olabilir. Bunların bilincinde olmamız gerekir." dedi.

Konuşmasının devamında: "Yüce Allah'ı her şeyin üzerinde tutan, sadece O'nun rızasını gözeten ve yalnızca Allah'tan korkup sakınan Hz. İbrahim, putperest babası tarafından taşa tutulmak istendiği halde, imanından kaynaklanan cesareti ve tevekkülü sayesinde Allah'ın dinini hakim kılmak için yaptığı mücadelesinde her zaman çok kararlı olmuştur.

Tüm iman sahiplerinin de Hz. İbrahim'in bu üstün ahlakını örnek almaları ve tek başına kalsalar da Hz. İbrahim gibi tevekküllü, cesur, kararlı, samimi, teslimiyetli ve iradeli olmaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle yapılması gereken ise, bir ve tek olan Rabbimiz'e gönülden teslim olmak, sadece O'ndan korkup, O'nu dost edinmektir. Çünkü bir mümin, dünyanın herhangi bir yerinde, iman etmeyen bir topluluğun içinde, tek başına da kalsa Allah'ın rızasını kazanma şevki ve isteği, onu daima hayırlı davranışlarda bulunmaya, ibadetlerini yerine getirmeye, din ahlakını eksiksizce yaşamaya ve Kuran ahlakının bir gereği olarak insanlara din ahlakını tebliğ etmeye yöneltir. Allah'ın her zaman yanında olduğunu, her an onu koruyup desteklediğini bilmenin verdiği güç ile hareket eder. Kim Hz. İbrahim ile aynı ahlakı gösterir, Allah'a aynı sadakat ve teslimiyetle bağlanırsa, Hz. İbrahim gibi "tek başına bir ümmet" kuvvetinde kılınmayı ve Allah'ın izniyle cenneti kazanmayı umabilir." dedi.

Sunum sonunda Sincar, dinleyicilerden gelen soruları cevaplandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler