Dağkapı Meydanı'ndan İhvan'a Selam!

Dağkapı Meydanı'ndan İhvan'a Selam!

Diyarbakır’da İslami kurumlardan oluşan “Diyarbakır Mısır’la Dayanışma İnisiyatifi”nden cuntaya karşı direnen Müslüman Kardeşler’e destek, cuntaya lanet yağdı.

Diyarbakırlılar, başta Rabiatul Adeviyye Meydanı olmak üzere Mısır’ın tüm meydanlarında direnen Mısırlı kardeşlerimizi selamlamak, cuntanın vahşetini lanetlemek ve direnen kardeşlerimizle dayanışmak için Dağkapı meydanına akın etti.

Özgür-Der Diyarbakır şubesinin de içinde bulunduğu 57 kuruluşdan oluşan “Diyarbakır Mısır’la Dayanışma İnisiyatifi”nin çağrısıyla Dağkapı (Şeyh Said) meydanında toplanan Müslümanlar, Mısır’daki kardeşleri için dua etti, darbecileri ve destekçilerini lanetledi. Eylemde Mısır’ın tarihi Adeviyye meydanına bağlandı, selam iletildi.

Defol Sisi Seninleyiz Mursi

Kalabalık bir kitlenin katıldığı eylem yatsı ve teravih namazının kılınmasıyla başladı. Namazdan sonra Mısır ordusu ve baltacılar olarak bilinen darbe destekçileri tarafından katledilenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının ardından kadın ve çocukların da katıldığı oturma eylemi başlatıldı. Oturma eyleminde Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketine dualar edildi. Edilen dualara binlerce kişi bir ağızdan 'amin' dedi. Meydan sık sık, “Seyyid Kutub El-Benna Selam Olsun İhvana, Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyke Ya Allah, Berxwedan Jiyane Jiyan İslam'e, , İhvan’a Selam Direnişe Devam” gibi sloganlarla yankılandı.

Sisi’ler Sis Olur, İhvan Yoluna Devam Eder!

Eylem Fikret Özçelik’in İhvan hareketi’nin tarihi ve Mısır’daki cuntanın müdahalesi hakkında yaptığı konuşmayla sürdü. İhvan’ın tarihinin zaferle dolu olduğu bilgisini paylaşan Çelik, İhvan’ı ortadan kaldırmaya çalışan Abdül Nasır’ların, Enver Sedat’ların, Mübarek’lerin tarihin kara sayfalarına karıştığını ancak İhvan’ın yok olma bir yana daha da büyüdüğünü; Mısır’daki direnişin, Dağkapı meydanındaki bu coşkunun bunun kanıtı olduğunu vurguladı.  

Darbecilerin bu katliamları küresel güçlerin desteğiyle yaptığını dile getiren Özçelik, Mısır'da Müslüman Kardeşler'in iktidardan indirilmesinin Müslümanlar için ümitsizlik gibi görünse de İslam tarihine ve İhvan-ı Müslimin'in tarihine bakıldığında bunun böyle olmadığının görüleceğini kaydetti.

Önceki katiller gibi Allah’in izniyle Sisi’nin de sis ve duman olup gideceğini, İhvan’ın yoluna devam edeceğini sözlerine ekleyen Özçelik, bu dalganın durdurulmasının mümkün olmadığını, zira İhvan’ın artık sınırları aştığını, dünyanın hareketine dönüştüğünü belirtti.

Dağkapı Adeviyye’ye Bağlandı!

Mısır’daki direniş ve Baltacıların vahşet örneklerinin de yer aldığı sinevizyon gösterimiyle devam edilen eylemde,  direnişin ve katliamın yaşandığı Adeviyye Meydanı’na telefonla bağlandı. Dağkapı Meydanı ile Adeviyye meydanının birbirine bağlandığı görüşme sırasında nefesler tutuldu. Görüşmede, cuntanın ve baltacılarının katliam ve tehditlerinin kendilerini yıldırmayacağı, Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Mursi Görevine dönünceye kadar direnişin aynı kararlılıkla süreceği vurgulanarak, Diyarbakırlılara teşekkür edildi.

Eylem gece 24.00'a kadar sürdü.

Üç gün sürecek eylemin sonunda yarın (Pazartesi) aynı saatlerde buluşma dilek ve temennisiyle eylem sona erdi.

İslahhaber

diyarbakir-misir-20130729-01.jpg

diyarbakir-misir-20130729-02.jpg

diyarbakir-misir-20130729-03.jpg

diyarbakir-misir-20130729-04.jpg

diyarbakir-misir-20130729-05.jpg

diyarbakir-misir-20130729-06.jpg

diyarbakir-misir-20130729-07.jpg

diyarbakir-misir-20130729-08.jpg

diyarbakir-misir-20130729-09.jpg

diyarbakir-misir-20130729-10.jpg

diyarbakir-misir-20130729-11.jpg

diyarbakir-misir-20130729-12.jpg

diyarbakir-misir-20130729-13.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler