Gaziosmanpaşa Özgür-Der'de Suriye Anlatıldı

Gaziosmanpaşa Özgür-Der'de Suriye Anlatıldı

Özgür-Der Gaziosmanpaşa Temsilciliğinin düzenlemiş olduğu hanımlara yönelik aylık seminerler yeni açılan dernek merkezinde 10 Ekim 2015 Cumartesi Kehriban Parspancı ve Esma Shamy'ın “Suriye” sunumuyla gerçekleştirildi.

Özgür-Der Gaziosmanpaşa Temsilciliğinin 2015-2016 yılında düzenlemiş olduğu hanımlara yönelik aylık seminerler yeni açılan dernek merkezinde 10 Ekim 2015 Cumartesi Kehriban Parspancı ve Esma Shamy'ın "Suriye" sunumuyla gerçekleştirildi.

Kehriban Parspancı  konuşmasın da Suriye'nin tarihini anlatıp, Suriye'nin dünden bugüne coğrafi yapısı,  etnik ve kültürel durumuna da değinerek ,bugün yaşananlara gelmeden önceki önem arz eden tarihi detaylarına yer verdi.

Parspancı konuşmasına  Suriye'nin tarihi kısmında Eski Yunanlıların " üç kıtanın buluştuğu yer"i anlatmak için kullandıkları Suriye ismi , 20. yüzyılın başına kadar bugün ki Suriye , Lübnan, Ürdün , Filistin ve İsrail i içine alan bölgeyi tanımladığını ifade etti ve sonrasında  Suriye'nin İslam la tanışması, Osmanlı dönemi ve sonrasında Suriye'nin  modern tarihinin  başlangıcına , Fransız ihtilali ve ardından  gelen darbeler sürecine de değinerek Suriye de dünden bugüne  yaşanılanları özetlemiştir.Sonrasında 4 yılı geride bırakan Suriye devriminden bahsederek. Devrimin dünden bugüne içinde barındırdığı dinamik güçlerden , Siyasi ilişkilerden ve devrim sürecindeki Uluslararası güçlerin bölgeye müdahale etmek isteyişlerinin ardında asıl yatan sebebe değinmiştir.

Konuşmanın sonunda Parspancı, Suriye'de bulunan muhalif grupları bütün detayları ile özetleyerek aşağıdaki anektotları iletmiştir.İlk başlarda Esed'in emirlerini dinlemeyen askerlerin oluşturduğu gruba Özgür Suriye Ordusu ismi verildi. Burada yer alan kişiler ilk başlarda halkını öldürmek ve bombalamak istemeyen askerlerdi. Daha sonra ise Esed'e karşı olanların sembol ismi haline geldi Özgür Suriye ismi. Ancak Suriye'de direniş yaygınlaşınca bir çok farklı grup ortaya çıktı ve bunların yaptığı bütün operasyonlarda Özgür Suriye adına yazıldı. Ancak şimdi her grup kendisi yaptığı operasyonlarla öne çıkıyor. Dolayısıyla bugün hala yaygın olarak bütün muhalefeti Özgür Suriye ismi ifade etmek yanlıştır ki; Irak Şam İslam Devleti ve Nusra Cephesi'nin de muhalefetin bir kolu olduğu ve bunların da kendi aralarında savaştığı unutulmamalıdır. Aslında sizler bu yazıyı okuyunca Suriye'de her an bir grubun daha kurulduğu ya da bir grubun birleştiğini basından okuyabilirsiniz.

Suriye'de şu an savaşan grupların bir çoğunun lideri daha önce Esed'in zindanlarında kalmış insanlar. Bu nedenle birbirlerini iyi tanıyan bu gruplar kimin hangi ideolojide olduğunu iyi biliyorlar. Bu gruplar içerisinde yer alan Nusret Cephesi kurucuları daha önce yurt dışında savaştıkları için yurt dışında savaşan Suriyeliler ve yabancı savaşçılar bu  insanların yanına geliyor.

Suriye'de Esed'e karşı savaşan küçük gruplara "Ketibe", onlardan daha büyük gruplara "Liva" en büyük gruplara da "Tecemmü" adı veriliyor.

Suriye'de savaşan ve Fransız Paralı Lejyonerlere benzeyen küçük mahalli gruplara KETİBEismi veriliyor. Bu gruplar daha çok 20-30 kişilik gruplardan oluşuyor ve daha çok mahallelerde güvenli Liva olarak adlandırılan gruplarda daha çok Ketibelerin birleşmesiyle oluşturulan gruplar. Bunlardaki sayı 30 veya 40 kişilik gruplardan oluşuyor.

Tecemmü olarak adlandırılan gruplar ise  daha çok proje bazlı ortaklık şeklinde çalışıyorlar. Bunlar kendi içlerinde bağımsızlar ama operasyonlarda bölge sorumlusu hangi örgütse onunla beraber çalışırlar ancak istihbaratlarında bağımsızlar.

Bu grupların bir çoğu kendi mahkemesini kurmuş durumdalar!

Suriye'de İslami bir toplum kurmaya çalışan; Suriye İslami Cephesi'nden Ahraru'ş Şam Tugayları, El Fecru'l İslamiyye Hareketi, Et Taliatu'l İslamiyye Cemaati ve El İmanu'l Mukatile Tugayları aynı cephenin çatısı altında 'Ahraru'ş Şam El İslamiyye Hareketi adı altında tamamen birleşmeye karar verdi. 'Suriye'de gruplar son dönemlerde kendi aralarında oluşturdukları çatı örgütlerle beraber hareket etmeye ve Özgür Suriye Ordusu ile ayrıştıklarını ifade ettiler.

Diğer taraftan Tevhid Tugayı, Nusra Cephesi, Ahraru'ş Şam, Liva el-İslam, Şam Kartalları, Fecru'l İslam, Nuru'l İslamiyye, Nureddin Zengi Tugayları, Emredildiğin Gibi Dosdoğru Ol Grubu ve Livau'l Ensar ile 19. Tümen tarafından yapılan ortak açıklamada, "Ülkedeki bütün askeri ve sivil grupların, yasamanın tek kaynağı olacak İslam esasları üzerinde bir araya gelmeleri" çağrısında bulunulmuştu.

Eylül 2013 tarihinde Suriye'de devam eden iç savaşta Halep'in kuzeyini ve merkezinin büyük bir bölümünü kontrol altına alan muhalif gruplardan Tevhid ve Fetih tugayları birleşme kararı aldı.T evhid Tugayı ve Fetih Tugayı, Halep'teki Piyade Okulu'nda düzenledikleri törende, iki grubun siyasi ve askeri anlamda ortak hareket edeceğini açıkladı. Bunun dışında Suriye'de 13 muhalif tugay, Suriye Ulusal Konseyi/Koalisyonu (SUK)'nu ve Yüksek Askeri Şura'yı artık tanımadıklarını ilan etti. SUK'tan ayrılan gruplar kendi aralarında İslami Cephe adında bir birlik kurdu.Yeni ittifakta olmayan sahadaki tek  grup ise Irak Şam İslam Devleti.

SURİYE'DE SAVAŞAN VE ÖNE ÇIKAN GRUPLAR:

1-Ahraruş Şam: 30 binden fazla silahlı askeri olduğu ifade ediliyor.Hareketin ilk silahlı direniş hareketlerinden birisi olduğu belirtiliyor. İdlib çevresinden Şam çevresine, Der'a'dan diğer bölgelere kadar yayılıyor. Gelişmiş patlayıcılar, kendi ürettiği yerel yapım füzeler ve profesyonel direnişçiler ile Esed rejimine en şiddetli darbeyi vuran en önemli grupların başında geliyor.

2- Liva islam: 10 bin kadar silahlı askeri var. Özellikle Rif Dımeşk'te aktifler.

3- Cebhetun Nusra (El kaide) 5-6 bin arası oldukları tahmin ediliyor. Irak-Şam islam devleti'nin kendilerinden ayrılmasıyla bu kadar kalmış ve zayıflamış halde ama hala iyi durumdalar. %20 Yabancı %80 Suriyelilerden oluşuyor.

4 - Devle İslamiye (Irak-Şam İslam Devleti): Yaklaşık 5-6 bin arası askeri gücü var. Mayıs Ayında Cebhetun Nusra'dan ayrıldılar.  Genellikle ülkenin kuzey bölgelerinde mevcut.  %20 suriyeli, %80 dışarıdan gelme kişilerden kurulu.

5- Muhacirin: Özellikle Suriye'nin dışarıdan gelen mücahitleri. Bunların bir çoğu Devle İslamiye'yle birlikte hareket ediyor. Diğer büyük gruplarda da yer yer mevcutlar. Yaklaşık sayıları 2 bin.

6- Ensarul İslam: Sayıları fazla olmamasına rağmen etkin bir grup, özellikle eğitim ve üretim açısından ağırlıklı olarak Ahrar ve Liva İslam ve bunlara benzer her grupla birlikte hareket edebiliyorlar. Hanefi bir yapısı var. Sofiliğe de selefiliğe de uzak değiller. Tecemmüye sahipler. 40 bin  civarında gücü olduğu ifade ediliyor.

7- Sukuruş Şam: İdlip ve Halep Bölgesi'nde etkin yaklaşık 10 bin elemanı var. Türkiye sınırına oldukça yakınlar. Özgür Ordu ile beraber hareket ediyorlar ama diğer gruplardan da uzak değiller.

8- Liva Tevhid: En çok Halep Bölgesi'nde yer alıyorlar. 10 binden fazla silahlı askerleri var. ÖSO'ya bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Ceyş Hur (Özgür Suriye Ordusu): İlk ordudan ayrılan gruplar tarafından kuruldu. Halk bunları daha çok batı güdümünde saydı.Altında bir çok irili ufaklı ketibeler, gruplar var. Örneğin Ahfaz Rasul 4 bin, Ahfaz Sahabe 4 bin, Asifetuş Şimal Bin. Suriye'nin her bölümünde bulunuyor.

10- Ensarul İslam Topluluğu: 4 bin civarı askerleri var, İslami hassasiyetleri yüksek gruplardan bir tanesi.

11- Cephe İslamiye Kurdiyye : Özellikle Türkiye sınırında olan Kürt Bölgeleri'nde PKK-PYD ve Esed rejimine karşı çatışıyorlar.

12-Faruk Tugayı: Babül Hava sınır kapısında oldukça güçlüler.

13-Hareketul Fecr: Halep ve civarında oldukça güçlüler. Sayıları 3 bin civarında. Cezaevinden çıkanların kurdukları bir grup.

14-Nurettin Zengi Taburu:Bu grup ÖSO komutası altında savaşıyor ve merkezi Halep'in 25 km batısında bulunan Qaptan al-Jabal'dedir. Grubun lideri Şeyh Tevfik'tir.

15-PYD: PKK'nın Suriye kolu olarak öne çıktı. Esed'in bıraktığı alanları doldurdu.Muhalifler ve Esed arasında 3. bir yol denediğini açıkladı. Irak Şam İslam Devleri başta muhaliflerle savaştı...Barzani yönetimi ile anlaşmazlığa düştü kendi silahlı gücü YPG bulunuyor. Yakın zamanda PYD 'nin de içinde yer aldığı Kürt Yüksek Konseyi, Rojava bölgesinde özerklik ilan etti. Üç resmi dile sahip olan Cizire Kantonu, başkanlık sistemi ve 22 bakanlıkla yönetilecek.

16-EL Ekrad: Suriye rejimine karşı savaşan El Ekrad Cephesi, başta Kürtler olmak üzere diğer halkların da yer aldığı bir yapılanma.El Ekrad Cephesi, İŞİD'e YPG'den sonra savaşan tek güç. El Ekrad, ÖSO'nun Askeri Meclisi'nde yer alıyor

ESED REJİMİNE BAĞLI GÜÇLER

Beşşar Esed rejimine bağlı ordu birlikleri, Nusayri Şebbihalar, İran Devrim Muhafızları, Kudüs Güçleri, Hizbullah, İskenderun Livası Güçleri gruplar mevcut.

Ayrıca Kehriban Parspancı ile birlikte ikinci anlatıcı olan Suriyeli  Esma Shamy ise Suriye içerisinde yaşanan sıkıntılara değinerek, devrim başlangıcından önce Mülsümanların durumundan ve devrim sonrasında müslümanların durumundan bahsederek, Suriye içerisinde Müslümanların yaşadığı en önemli sorun hiç bir zaman kendileri gibi olan müslümanlarla toplanarak istişare yada ders yapamadıklarını şayet bir organizasyon yapılacaksa bunun bütün detayı ile  hükümet den yetkililere haber verilmesi gerektiğini ve çalışmaların bu şekilde sürdürülebildiğini söyledi. Ayrıca Shamy Suriye içerisinde müslümanlar asla bugünkinden daha  iyi durumda değillerdi. Şu an belki yakınlarımızı ve bizim için imtihan aracı olan dünya mallarımızı kaybediyoruz ama bunun karşılığında özgürlüğümüzü ve şerefimizi kurtarıyoruz dedi.

Ayrıca Shamy Suriye içerisinde muhalif bölgelerde yaşayan müslümanların her ne kadar hayati eksiklik ve ihtiyaçlarının karşılanması noktasında ciddi sıkıntıları olsa da  birbirleriyle kardeşlik hukuku içerisinde güzel bir hava  teneffüs edebildiklerini, fakat  Esed'e bağlı bölgelerde yaşayan müslümanların ise  güvenlik kaygısı ile asla ses çıkaramadıklarını ve adeta hergün kahrolduklarını söyledi.

Shamy konuşmasında Suriye içerisinde çocukların bütün bu yaşananlardan oldukça etkilendiğini, fakat  yaşanılanlara karşı duyarlılık geliştirerek özgürlüğün ,bedel ödemenin ne demek olduğunu yaşayarak anladıklarını , bununda Allah'ın izniyle gelecek nesiller için umut verici olduğunu söyledi.

Ayrıca Türkiye devletine ve Türkiye halkına kendilerine sahip çıkıp ensar ruhunu yaşattıkları için şükran borçlu olduklarını ekleyerek konuşmasına son verdi.

Samimi bir ortamda geçen seminer katılımcıların sorduğu sorulara verilen cevap ve yapılan açılımlarla son buldu.

Geçen senelerde interaktif bir eğitim örnekliği sergileyen temsilcilik bu seneki eğitimlerinde de aktif katılımcı misafirlerini yeni mekanında ağırlamayı bekliyor.

Nüzul sırasına göre işlenen dersler her Pazartesi bayanlara ve her Cuma erkeklere yönelik gerçekleştirilmektedir. 

Dernek binasında her hafta eğitim dersleri niteliğinde Çarşamba günleri "Yakın dönem TC siyasal tarihi" dersleri sezon sonuna kadar işlenecek.

 

gaziosmanpasa-20151012-01.jpg

 

gaziosmanpasa-20151012-02.jpg

 

gaziosmanpasa-20151012-03.jpg

 

gaziosmanpasa-20151012-05.jpg

gaziosmanpasa-20151012-04.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler