Gaziosmanpaşa'da Hanımların Sosyal Hayattaki Yeri Konuşuldu

Gaziosmanpaşa'da Hanımların Sosyal Hayattaki Yeri Konuşuldu

Gaziosmanpaşa Özgür-Der'de "Hanımların Sosyal Hayattaki Rolleri ve Mücadele Alanındaki Yansımaları Nasıl Olmalı?" konusu işlendi.

2014-2015 Gaziosmanpaşa Özgür-Der’deki hanımlara yönelik "Toplumal Fıkhımız" üst başlığı altındaki aylık çalışmalar Hülya Şekerci'nin "Hanımların sosyal hayattaki rolleri ve mücadele alanındaki yansımaları nasıl olmalı ?" konulu sunumu ile başladı.

Kadının islami mücadelede içindeki rolünün ataerkil bakış açısı ve israiliyattan (kadının Hz. Adem' in kaburga kemiğinden yaratılması; ilk günahın sorumlusu olması) etkilendiğini, fıtri farklılıkların üstünlük vesilesi sayılmasının "Üstünlük takvadadır." (Hucurat, 49/13) ayeti ile nasıl çeliştiğini anlatarak başladığı konuşmasına, müslüman hanımların eğitimi üzerinde yoğunlaşarak devam eden Şekerci özetle:

*Aile içinde kadın ve gelin statülerinin her ikisinin de müslüman kadının bilgi ve birikimini görmezden geldiğini, özellikle gelin olan kadından  kendisini eşine ve ailesine adaması ve başka hiçbir alanda bir talebi olmadan islami mücadele içindeki eşine lojistik destek sağlamasının beklendiği fakat eş, çocuk ve aile sorumluluğunun yanında mücadele saflarında da yer almasının mümkün olduğunu 

*Eğitimin sadece diploma demek olmadığını,Kur'ani bir okumanın: Kur'an ve sünneti doğru algımamızı , çevremizde olup bitenleri ulusal ve uluslararası düzeyde anlamamızı ve islami duruş/tepki geliştirmemizi sağlayacağını 

*Günlük uğraşların bizi islami mücadeleden alıkoyacak boyutlara ulaşmasının zaman israfı olduğunu ve bundan da hesaba çekileceğimizi

*Tüm kuşanmışlığı ve adanmışlığı ile kadının sosyal alanda, islami mücadele içinde nesne değil özne olması gerektiğini söyledi.

Program , katılımcıların soru ve katkıları ile sona erdi.

Bir sonraki program "Çalışan hanımlar ve ev hanımları arasındaki farklılıklar. Neler yapmalı, nasıl olmalı?" Zehra TÜRKMEN' in sunumuyla gerçekleştirilecektir.

Haber: Şenay Bitlis

Önceki ve Sonraki Haberler