Batman Hürriyet'te "Öze Dönüş" Konuşuldu

Batman Hürriyet'te "Öze Dönüş" Konuşuldu

Özgür-Der Batman Hürriyet Temsilciliğide bu hafta 'Öze Dönüş' konusu işlendi.

Özgür-Der Batman Hürriyet Temsilciliği'nde bu hafta 'Öze Dönüş' konulu seminer Latif Rüzgar tarafından işlendi. Özden ya da bir diğer deyişle fıtrattan uzaklaşmanın nedenleri ve telafi etmenin yollarının belirtildiği seminerde Müslüman olmak kadar Müslüman kalmanın da zor olduğu hatırlatıldı.

Seminerin özeti:

ÖZ NEDİR: Bir kimsenin benliği bir şeyin temel öğesi varlığın aslını kuran şey ambirya gibi anlamlara gelir. Her insan İslam fıtratı üzerinde doğar. Zamanla insanlar aynı temiz fıtrat üzerine devam edenler var. Yada fıtratları bozulur ayrı yollarda yol alırlar. Fıtrat’tan uzak kalmak demek Rab’dan uzak kalmak demektir. Kur’an dan,zikirden ve sohbetlerden uzak kalmak ile eş değildir.

Özden Uzak Düşmenin Bir Takım Nedenler

1-Yanlış çevre seçimi ve de kötü arkadaş edinmeyi

2-Dünya malı zenginlik ve uğraş

3-aile,çocuklar ve eş

4-Makam mevki

5-Dünyevi bazı korkular vb.

Ayet’te de ifade edildiği gibi ‘’doğrusu biz sana ağır bir söz vaad edeceğiz’’Bu yol zahmetlidir.Bu yolda yorulma ve gevşeme olabilir. Ama bırakma asla ve asla olmamalıdır.Uyanıp tekrar özümüze dönmeliyiz.

ÖZE DÖNMEK: Şirk koşmamaktır,yalan konuşmamak,haksızlık yapmamaktır. Kişinin kendisine gelmesidir. Gaflet’ten uyanmasıdır. Yaptıklarının ve yapacaklarının farkına varmasıdır.Nefsin emrettiği bir yaşantıyı terk etmektir. Yüce ALLAH’ın ayet’te ibare ettiği gibi ‘’İnananların kalplerin yumuşama zamanı gelmedimi!’’Yüce ALLAH kur-an’da Müslümanlara müslüman’ca can vermesi gerektiğini emrediyor. Ne zaman öleceğini bilmeyen insan eğer özden uzaklaşmıs’sa, biran önce özüne dönmelidir.

Öze dönmek ALLAH’ı çok anıp onu hayatımızın her alanına müdahil etmektir.İslam aleminde takvasız acı bir gidişat söz konusudur.Gençlik olabildiğince özden uzaklaşmış,aile kavramı yok edilmiş,Kur-an’ı Kerim bir kenara itilmiş,bizi yoktan var eden Rabbimiz değiştirilmiş,sahte ilahların kulu ve kölesi olmuşuzdur.

Müslüman Olmak Zor Değil Müslüman Kalmak Zordur. Son olarak ‘’ALLAH’ım kalplerimizi hidayete erdikten sonra ayaklarımızı hak yolundan ayırma"

Haksöz Haber

2012-11-20-19.13.34.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler