Batman'da "Özgürlüğe Kaçışım" Kitabının Değerlendirmesi

Batman'da "Özgürlüğe Kaçışım" Kitabının Değerlendirmesi

Batman'da gerçekleştirilen haftalık seminer dizisi bu hafta Özgür-Der Hürriyet temsilciliğinde gerçekleştirildi.

Aliya İzzetbegoviç'in "Özgürlüğe Kaçışım" adlı kitabının değerlendirmesi bağlamında hem yazarın mücadele dolu yaşamına hem de cezaevi olgusuna dair Osman Sevim tarafından yapılan sunum Özgür-Der Hürriyet temsilciliğinde gerçekleştirildi.

Sunumunu üç bölümde gerçekleştiren Osman Sevim ilk bölümde Aliya İzzetbegoviç' in yaşam mücadelesinden etkileyici anılarla içinde doğup büyüdüğü şartlara, kişiliğini geliştiren faktörlere ve onun düşünce dünyasını şekillendiren okumalarına, islami mücadelesine değindi.

Ardından İzzetbegoviç'in cezaevi notlarını ifade eden söz konusu "Özgürlüğe Kaçışım" adlı kitabı değerlendirdiği ve yazarın o notları yazdığı şartları ele aldığı ikinci bölümle sunumuna devam etti. Aliya'yı Aliya kılan bir mektep görevi gören cezaevindeki Aliya'nın düşünce işçiliğini, doğu ve batı okumalarını, fikri gelişim sürecini değerlendirerek kitaptan bazı tespitleri dinleyicilerle paylaştı.

Son olarak da cezaevi olgusunu bir bütün olarak tarihsel gelişiminden modern çarpıcı örneklerine değin zengin bir içerikle ele aldığı üçüncü bölüme geçen Sevim, cezaevini bir kaç alt başlıkta değerlendirdi:Doğu'da cezaevi, Batı'da cezaevi,cezaevi ile ilgili en çarpıcı kitaplar ve filmlere değinerek sunumunu tamamladı.

 

osman_sevim-20141229-02.jpg

osman_sevim-20141229-03.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler