İzmir'de "Hadis İlminin Temel Meseleleri" konuşuldu

İzmir'de "Hadis İlminin Temel Meseleleri" konuşuldu

Özgür-Der İzmir Şubesi, eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Otto Yayınlarından çıkan "Hadis İlminin Temel Meseleleri" isimli kitabını tahlil etti.

Özgür-Der İzmir Şubesi'nin erkeklere yönelik düzenlediği programda, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Kayacan, eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Otto Yayınlarından çıkan "Hadis İlminin Temel Meseleleri" isimli kitabını tahlil etti.

Sünnet ve hadis kavramları, sünnet ve hadisin mahiyeti, sünnet ve hadisin geçirdiği aşamalar bağlamında hadis tarihi, hadis ilminde rivayet ve dirayet sistemi, sünnet ve hadisin anlaşılması ve yorumlanması, hadislerin kaynaklarını bulma yöntemi ile isnadlarını araştırma metodu başlıklarının bulunduğu kitap üzerine konuşan Murat Kayacan, konuların açılması ve anlaşılması için kitapta yer alan ya da almayan örnekler üzerinde durdu.

Bir bölümü soru cevap ve katkı şeklinde ilerleyen etkinlikte, hadisin ve sünnetin Müslüman hayatındaki yerinin önemi üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler