Sarıyer’de Suriyeli Ailelerle Dayanışma İftarı

Sarıyer’de Suriyeli Ailelerle Dayanışma İftarı

Özgür-Der Sarıyer Temsilciliği, Suriyeli ailelerle dayanışma amacıyla, Yeniköy Bağlar Mevkii Cevahir Camii’nde toplu iftar etkinliği düzenledi.

Özgür-Der Sarıyer Temsilciliği, Suriyeli ailelerle dayanışma amacıyla, Yeniköy Bağlar Mevkii Cevahir Camii’nde toplu iftar etkinliği düzenledi. Tarabyaüstü, Pınar mahallesi ve Bağlar Mevkii’nden Suriyeli ailelerin de katıldığı iftarın ardından dua ve konuşma yapıldı.

Suriye’de imamlık görevi yaptığı köyün bombalanmasının ardından ailesiyle Türkiye’ye gelen İbrahim Alvela’nın yaptığı dua ve kıldırdığı namazın ardından ailelerin kaynaşması amacıyla sohbet düzenlendi. Sohbet esnasında konuklara ve Camii avlusunda bulunan cemaate bir konuşma yapan Bahadır Kurbanoğlu, Özgür-Der Sarıyer Temsilciliğini tanıtımın ardından, böylesi bir dayanışma iftarı düzenlemenin anlam ve önemi üzerinde durdu. Kurbanoğlu konuşmasında şunları vurguladı:

“Özgür-Der olarak Suriyeli muhacir kardeşlerimize ensar olma bilinciyle bu iftarı düzenledik. Onların da birbirlerini tanımalarını, kaynaşmalarını amaçladık. İftarımıza katılım sağlayamayan kardeşlerden de gereken desteği aldık. Ve gerek nakdi, gerekse aynî yardımlarımızı Ramazan öncesinde olduğu gibi, ramazanda da kendilerine ulaştırmaya çalıştık. Bu iftarın da böylesi bir bereketi hasıl oldu.

Unutmamalıyız ki onlar bizim kardeşlerimiz. Hiç kimse başına büyük bir felaket ve zulüm gelmedikçe evini, yurdunu terk etmek istemez. Bizler onları yolda kalmışlar, yetimler olarak görüyoruz. Bir çoğunun aileleri ve genç çocukları halen Suriye’deler. Zorunlu olarak bölgemize gelenler ise, Suriye’de artık güvenliklerinin kalmadığını belirten insanlar. Eşi hamile olan ve pek çok hanım akrabasını da alıp mahallemize gelmiş bulunan bir kardeşimiz şöyle demişti: ‘Açlığa, yokluğa dayanmaya alışmıştık. Ama namusumuzun güvenliği artık sağlanamaz olmuştu.’

Evet kardeşlerim, bugün onların başına gelen yarın bizim de başımıza gelebilir. Hiç kimse yarın Türkiye’de de neler olacağını bilemez. Bu arada, bölgemizde ihtiyaç sahibi komşularımız da bulunmakta. Bölge halkı da onları yakından tanımakta. Bu yüzden kendilerine mümkün olduğu kadar yardımlarımızı gizli bir şekilde ulaştırmaya çalışmaktayız. Ancak Suriyeli kardeşlerimiz konusunda daha açık ve şeffaf olmakla yükümlü olduğumuza inanıyoruz. Herkes, onların durumundan haberdar olmalı ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli, diye düşünüyoruz”

Kurbanoğlu, halihazırda, gerek Ramazan içerisinde, gerekse Ramazan sonrası vaat edilen, özellikle aynî yardımları Suriyeli ailelere ulaştırmaya devam edeceklerini bildirerek sözlerini tamamladı.

Rabbimizin Suriye ve Mısır başta olmak üzere, hem ramazanı hem de bayramı tüm İslam ümmetine bereketli kılmasını ve hayırlar getirmesini niyaz ediyoruz.

sariyer-iftar-20130802-02.jpg

sariyer-iftar-20130802-04.jpg

sariyer-iftar-20130802-06.jpg

sariyer-iftar-20130802-08.jpg

sariyer-iftar-20130802-09.jpg

sariyer-iftar-20130802-10.jpg

sariyer-iftar-20130802-12.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler