Mısır'daki Katliama Sivas'tan Protesto

Mısır'daki Katliama Sivas'tan Protesto

Mısır’da cunta askerlerinin yaptığı katliamlar Sivas özgür der üyeleri tarafından Sivas Kent meydanında protesto etti.

Mısır’da cunta askerlerinin yaptığı katliamlar Sivas özgür der üyeleri tarafından Sivas Kent meydanında protesto etti.

200 kişiden fazla insanın katledildiği ve 1500 kişinin yaralandığı Adeviyye meydanındaki direnen müslümanlara Sivas Özgür-Der üyeleri tarafından selam gönderildi ve darbeciler lanetlendi.

Açıklamayı Sinan CERAN yaptı.

CERAN’ın açıklamasından bazı bölümler:

Bugün hala gerek Suriye gerekse Mısır’da yaşanan katliam ve zulümleri kardeş kavgası olarak nitelendirenler var. Ne Suriye ne de Mısırda kardeş kavgası değil tevhid-şirk, hak-batıl mücadelesi vardır. İslami diriliş ve direnişin karşısında olanlarla, İslami diriliş ve direnişin safında olanların mücadelesine tanık oluyoruz. Bu sebeple kardeş kardeşi öldürüyor safsatalarıyla silahsız sivil direnişe karşı katil ordu ve sivil milislerin-baltacıların insanlık dışı katliamı örtülemez.

Ceran’ın açıklamasını ardından Mısırlı Suriyeli ve de tüm dünyadaki direnen Müslümanlar için dua edildi.

sivas-misir-20130727-2.jpg

sivas-misir-20130727-3.jpg

sivas-misir-20130727-4.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

MÜSLÜMANLARIN KÜRESEL DİRİLİŞİ VE DİRENİŞİNİ HİÇBİR ZORBA ENGELLEYEMEZ!

Bugün Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da dalga dalga yayılan intifadanın önce Suriye’de önü alınmakta sonrasında da karşı devrimlerle yükselen özgürlük talepleri ezilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’de, Birezilya’da, Mısır’da yaşanan Tunus’ta da hazırlanan yalnızca budur. Ortadoğu İntifadalarına bin kuşkuyla yaklaşanların, arkasında Batı parmağı arayanların yaşanan süreci daha dikkatli izlemeleri gerekir. Zira bugün saflar açık ve net ortadadır. Tankların sokağa çıktığı, yargısız infazların başladığı, seçilmiş iktidar üyelerinin derdest edilerek tutuklandığı şu günlerde, televizyonların kapatılıp üniformalı bezirganların marşlar eşliğinde ekranlarda darbelerini açık açık ilan etmelerine rağmen Batı’nın, yaşanan süreci yumuşak sıfatlarla tanımlaması ve asla darbe benzetmesi yapmaması yeterli bir örnektir herhalde. Mısır ordusunun senelik ulufesini vermeye devam ederek kesin itaatlerini talep eden ABD’nin bu işlerin perde arkasında olmadığını artık kimse iddia edemez.

Firavunun yoldaşları bir araya geliyor. Küresel ekonomik aktörler Karun olup bekleşirken, Hamanlık rolüne Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el Sisi yerleşiyor.

Seçilmiş bir iktidarı alaşağı eden böylesine alçakça bir darbeyi ilk önce yüz bin Suriyelinin katili olan Beşşar Esed’in, sonrasında Suudi Arabistan, BAE, Katar ve FKÖ lideri Mahmud Abbas’ın tebrik etmesi safları netleştirirken siyasal İslam’ı isteyenlerin sonunun darbe olacağını iddia eden Esed ile İran ve Hizbullah’ın yan yana duruşları da ayrı bir ibretlik tabloyu ortaya koyuyor.

Mısır'da cuntanın polis ve askerinin Rabiatul Adeviyye meydanındaki göstericilere saldırısı sonucu 120 kardeşimiz şehit oldu, 4500 kişi yaralandı.

Asker ve polisler Baltacıların da desteğiyle Rabiatul Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı göstericilere ateş açıp, gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sonrası son gelen rakamlara göre 120 kardeşimiz şehit olurken, yaralanan yaklaşık 4500 kişiden durumu ağır olanların bulunduğu bildirildi. 

Doktorlar tesbit edilen en az 300 kişinin silahla yaralandığını açıkladılar. 

Hürriyet ve Adalet Partisi Sözcüsü Cihad el Haddad, polisin, ambulansların meydana girişine izin vermediğini bildirdi. Meydandan sık sık kan bağışı anonsları yapılırken, kurulu sahra hastanesinde ilk yardım malzemesi sıkıntısı yaşandığı belirtildi. Görgü tanıkları meydandakilerin güvenlik güçlerine kaldırım taşlarıyla karşılık verdiğini ve zırhlı araçların meydana girmesini engellemek için barikatlar kurduğunu söyledi.

Polisin meydana açılan Nasır City'deki çevre caddelerden de göstericilere müdahale ettiği ve zaman zaman gerçek mermi kullandığı iddia edildi. Meydandaki gösterilere katıldıktan sonra evlerine dönen bazı göstericilere ise Ramses Meydanı ve 6 Ekim Köprüsü'nde saldırı düzenlendi. Saldırılardan dolayı Kahire'nin doğusu ile batısını birbirine bağlayan 6 Ekim Köprüsü trafiğe kapatıldı.

Onların Ateşi Varsa Bizim Aziz ve Cebbar Allahımız Var

Rabiatul Adeviye Meydanı'nda dokunan bildiride "Onların ateşi varsa bizim Aziz ve Cebbar Allahımız var", "Kan aktığında semavat müdahale eder" ifadeleri kullanıldı.

Rabiatul Adeviye Meydanı'nda kurulan darbe karşıtlarına ait platformda darbe karşıtlarına okunan bildiride "İskenderiye'den Asvan'a kadar tüm kentlerde 10 milyonlarca Mısırlı faşist darbeci yönetime karşı olduklarını ortaya koymuştur" denildi.

Mısırlıların bugünkü gösterileriyle tüm dünyaya askeri darbelere karşı durmaktaki direncini bir kez daha gösterdiği belirtilen bildiride şunlar kaydedildi:

"Bugün sizler darbeye karşı olduğunuzu ve meşruiyetin yanında yer aldığınızı ortaya koydunuz. Mısır ordusu vatanı korumak üzere vardır. Başında bulunan komutanının tarafında olan bir kurum değildir. Artık bu günden sonraki direniş tavizsiz, kesin ve net olacaktır. Şunu herkes çok iyi biliyor ki Rabiatul Adeviye Meydanı yakınlarından buraya ulaşmak isteyenlere yönelik yapılan saldırılarla meydanın dağıtılması hedeflenmektedir. Meydandakiler korkutularak buranın boşaltılması planlanmaktadır. Onların ateşi varsa bizim Aziz ve Cebbar Allahımız var. Unutulmasın ki kan aktığında semavat müdahale eder."

 

Önceki ve Sonraki Haberler