Özgür-Der SİVAS Temsilciliği Açıldı

Özgür-Der SİVAS Temsilciliği Açıldı

Özgür-Der, Sivas'ta da örgütlendi. Sivas'ta bir temsilcilik açan Özgür-Der, Türkiye'de 16 merkeze ulaşmış oldu.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği'nin (Özgür-Der) Sivas Temsilciliği, 8 Ekim Cuma günü "Türkiye Müslümanlarının Gelecek Düşüncesi" konulu bir panelle açıldı.

Program, Sivas temsilcisi Burhan Gökçe'nin kısa selamlamasının ardından Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya'nın "Özgür-Der Nedir?" ekseninde yaptığı açılış konuşmasıyla devam etti.

Oturum başkanlığını Süleyman Ceran'ın yaptığı panele ise Ramazan Kayan, Burhan Kavuncu ve Hamza Türkmen konuşmacı olarak katıldı.

Panelde ilk konuşmacı Ramazan Kayan, "Dört M" diye adlandırdığı alt başlıkta Müslümanların merci olarak Kur'an'ı, mimar olarak Muhammedi sünneti, model olarak ehl-i beyt'i ve metot olarak da siyer-i nebi'yi kendilerine örnek almaları gerektiğine vurgu yaptı. Sofralarda, salonlarda ve seminerlerde başlayan birlikteliklerin saflarda ve seferlerde birlikteliğe de dönüşmesinin altını çizen Kayan, hayatın dinamizminden kopuk anlayışlardan artık vazgeçilmesinin gerekliliğinden bahsetti.

İkinci konuşmacı Burhan Kavuncu, yakın dönem özeleştirisi yaptıktan sonra, Seyyid Hüseyin Nasr örneğinden hareketle her ideolojinin muhafazakârının desteklenmesi fikrini eleştirerek küreselleşme olgusu üzerinde durdu. 2009 yılının 28 Eylül'ünde koyunları otlatan Ceylan Önkol adlı bir çoban kızın havan topuyla parçalara ayrılmasını anlatan Kavuncu, Müslümanların sosyal alandaki şahitliklerinin yeterli olmadığını, haksızlık karşısındaki şahitliğin artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Üçüncü konuşmacı Hamza Türkmen ise Müslümanların gelecek düşüncesinin yakın, orta ve uzak vadeli hedeflerle ancak gerçekleştirilebileceğini ve bunun da "hesaplanabilir gelecek" projeleriyle olunabileceğini ifade etti. Gelecek hedeflerimizin bugünkü pratiğimizin bir sonucu olabileceğini söyleyen Türkmen, "Gelecek haritası yanlış olanların hedefe ulaşmak için harcayacağı dünya emeği de sünnetullahı doğru okuyamadığı için telef olur." diyerek Müslümanların kendilerini yanlış algılardan temizlemesi gerektiğini söyledi. Dağılmış ümmetin yetimlerinden bir parça olan Türkiyeli Müslümanların ümmeti yeniden inşa ve ihya etmeleri için önce kendilerini inşa etmelerinin gerektiğini söyleyen Türkmen, oluşturulacak Kur'an nüveleriyle ancak bu değişim ve dönüşümün gerçekleştirilebileceğini sözlerine ekledi.

Özgür-Der Sivas Temsilciliği, soğuk bir Sivas akşamında ilgililerin katılımıyla böylesine bir etkinlikle açılmış oldu. Rabbimizden İslami mücadelede yeni ufuklar açan bir mevzi olmasını diliyoruz.

Özgür-Der Sivas Temsilciliği İletişim Bilgileri:

Adres: Sirer Cad. Çamşimşek İşhanı No: 43/1 Sivas

Mail: ozgurdersivas@gmail.com

Tel: 346 224 44 11

HAKSÖZ-HABER

Önceki ve Sonraki Haberler