Özgür-Der Sivas'ta Besmele Kavramı Konuşuldu

Özgür-Der Sivas'ta Besmele Kavramı Konuşuldu

Özgür-Der Sivas Şubesinde Sinan Ceran Besmele kavramını anlattı.

Özgür-Der dernek binasında Sinan Ceran, Besmele'nin Enam 162.ayet ışığında ele alınması gerektiği ve müslüman günlük hayatında her şeyi besmeleyle başladığını söyledi. Besmele üzerine maalesef çok ciddi araştırmalar azdır ve yeterli de değil. Son zamanlarda diyanet bu konuda gayet iyi çalışmalar yapıyor.

Ceran, Hz.Peygamber'in :"Allah'ım senin isminle yaşar, senin isminle ölürüm." hadisiyle besmele müslümanın hayat tarzıdır. Bugün insanlar besmele için değil başka şeyler adına yaşıyorlar. Besmeleyle başlayıp maalesef hayatının geri kalanını malı, zevki, çocuğu, milleti / ırkı, şanı şöhreti için tüketiyorlar.

Ceran, seküler hayat besmeleyi ya yok eder ya da bir alana hapseder. Ama İslam'da besmelenin olmadığı hiçbir alan yoktur. Çünkü o, her yere nüfuz eder / etmelidir. İşte şirk denilen şey de burada devreye giriyor.

Ceran, Allah'ın adıyla cihad edin hadisiyle aslında o mücadelenin tümünün Allah'ın adıyla yapılması gerektiğini belirtir. Yani besmele müslümanın Allah'a giden yolun anahtarı olması yanında her daim kılavuzudur.

Sunumunu Akif'in şiiriyle sonlandırdıktan sonra dinleyicilerin de soru ve katkılarıyla programı bitirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler