Sivas mağdurları yeni mağduriyetler yaşıyor!

Sivas mağdurları yeni mağduriyetler yaşıyor!

Sivas davasından halen de cezaevinde tutulan insanların devam eden sorunları üzerine bir basın açıklaması yapan Sivas Özgür-Der, mağduriyetlerin derinleştiğine dikkati çekti.

Sivas Özgür-Der tarafından yapılan açıklamanın tam metni:

1993 yılından beri, darbe dönemi yargılamalarıyla yok yere hapishanelerde tutulan Sivas Mağdurları yeni mağduriyetler yaşıyor. Sivas’ta açık cezaevinin kapanmasıyla kapalı cezaevine nakledilen mahkûmların oluşturduğu kalabalığı yönetemeyen cezaevi idaresinin, zaten 28 yıldır tutulan mağdurlara yeni sıkıntılar oluşturduğu haberlerini teyit ederek almış bulunmaktayız.

Koğuşlardaki dini içerikli yayınları türlü sudan bahanelerle kaldıran cezaevi yönetiminin, bu karara karşı çıkan Sivas Mağdurları’nın önde gelen isimlerini 10 günlük hücre cezası ile tecziye ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Hükümlü haklarına aykırı bir şekilde yaşanan ilgili süreci protesto etmek adına “açlık grevi”ne başladıklarını öğrendiğimiz Sivas Davası mağdurları için yetkililerin ivedilikle harekete geçmesini istiyoruz.

Yaşadığımız süreçte 28 yıllık mağduriyetin bitirilip kardeşlerimizin salıverilmesini beklerken bu tip çağdışı, ilkel uygulamaların ve cezaların cezaevlerinde devam etmesi reform politikalarıyla gündeme gelen Adalet Bakanlığı için bir utanç vesikası olsa gerektir. "İnsan onurunu ve hakkını korumayı, bütün adalet hizmetlerinin en temel misyonu olarak görüyoruz” diyen Adalet Bakanı Sayın Gül’e bu uygulamaların insan onuru ve hakkını korumayla nasıl bağdaştığını sormak istiyoruz.

Sivas Mağdurları’na yapılan bu çağdışı muamelelerin sonlandırılmasını yetkililerden talep ediyor, sürecin takipçisi olacağımızı ve Sivas kamuoyunu da rahatsız eden bu uygulamadan bir an evvel dönülmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Özgür-Der Sivas Temsilciliği

Önceki ve Sonraki Haberler