Sivas Özgür-Der’de Alak Suresi İşlendi

Sivas Özgür-Der’de Alak Suresi İşlendi

Sivas Özgür-Der Şubesi'nde bu ay tefsir dersinde Tufan Caymaz Hoca Alak suresi 14-19.ayetlerini ele aldı.

Dernek binasında yapılan derste gündemdeki Suriye/İdlib ve Libya'da yaşananlar da ele alındı.

Caymaz, İslam düşmanları her zaman olduğu gibi bugün de yine bir oluyorlar. Bunu her mazlum coğrafyada görebiliyoruz.

 Özellikle şunu belirtmek istiyorum. ABD ve Rusya arasındabir tercihe zorlanan coğrafyamızda iki emperyalist ve katliamcı terör devleti karşısında bizim duracağımız yer mustazaf,mazlum ve direnen kardeşlerimizin saflarıdır.

İran'ın öldürülen komutanı Kasım Süleymani üzerinden vahdeti dillerinden düşürmeyen İrancı tayfayı da unutmamak gerekiyor.

O kadar masum sivili katleden, Halep'te, Doğu Guta'da, İdlib'te vb. birçok yerde vahşet saçan bir zalimin ölmesi elbette vicdanlı herkesi sevindirmiştir. Mezhebini din edinen İran o kadar mazlumun kanina girmiştir. Rusya'yı Suriye sokan bu kahraman(!) komutanları değil miydi?

Bugün İran Suriye'de bunları yapmasaydı inanın katil Esed ve Nusayri direktörlüğü de yok olacaktı. Yaşasın zalimler için cehennem diyoruz.

Bütün bu olaylar karşısında güya Kur'an okuyan ama hiçbir zulmü görmeyenler acaba nasıl bir okuma yapmaktalar? Allah'tan korkun korkmuyorsanız bile onca çoluk çocuğa yapılanı da mı görmüyorsunuz?

Rahman ve Rahim Olan Allah Adına

14- O adam, Allah'ın kendini gördüğünü hiç bilmiyor mu?

15, 16- Hayır, hayır! Eğer o, bu davranışından vazgeçmezse, and olsun ki biz, onu perçeminden, o günahkâr ve yalancı perçeminden tutup cehenneme sürükleriz.

17- O zaman o taraftarlarını yardıma çağırsın.

18- Biz de Zebanileri çağıracağız.

19- Hayır, sakın ona boyun eğme (Allah'a) secde et ve yaklaş.

Kardeşler, okuduğumuz ayetlerde de zaten rabbimiz Ebu Cehil örneğiyle bizi uyarıyor.

Mal ve evlat kişiyi müstağni gösterir eğer ölçü yoksa. Kendini güçlü gören  Ebu Cehiller malesef hiç bitmediler. Bugün içimizde ve yanı başımızda  bunu açıkça görebiliyoruz.

Bu kadar zulüm, çirkinlik  ve katliam yapılıyor. Bunu da haklı sebeplere bağlayanlar var malesef.

Bu insanlar niçin ses çıkarmaya başladılar? Suriye'de 1,5 yıl halk sivil gösteri yapmadı mı?

Dera'da üç beş  çocuk  öldü diye savaş mı çıkartılır diyen zavallılar var malesef aramızda. Onca sivil direnişi niye gündeme getirmiyorsun? Çünkü işine gelmiyor ve hakkı söyleyecek vicdan kalmamış.

Kardeşler, onca zulüm ve haksızlık karşısında sığınılacak tek merci Allah'tır. O gün Mekkeli Müslümanlar bunu yaptılar.

Bugün  de 11 yıldır süren  Suriye direnişinde kardeşlerimiz  sadece Rabbimize sığınıyorlar ve aynı bilinçle direnmeye çalışıyorlar. Aslında onlar kurtuldular ve kurtulacaklar.

 Ya biz ne yapacağız, biz sessiz kalan yığınlar?

Son olarak şunu söyleyelim herkes ölecek ve yaptıklarının hesabını verecektir. Ebu  Cehil ve o zihniyeti taşıyan  Mekke Oligarşisi de yok olup gittiler. Bugün kan kusan katil Esed, İran, Rusya, Abd ve işbirlikçileri de ölüp yok olacaklar. Ama insanca yaşamak için direnen kardeşlerimiz de ölecek. Rahat bir yaşantıya sahip olan bizler de öleceğiz. Buna göre herkes safını belli etsin. Vahdet diye ortaya çıkanlar zalimlere meyletmemizi istiyorlar. Bundan Allah'a sığınırız. Rabbim herkesi sevdiğiyle haşretsin.

Ayette de Rabbimizin dediği gibi herkes o gün (mahşer günü) kendi taraftarını çağırsın biz de çağıracağız inşallah.

"Zalimlere en ufak bir meyil göstermeyiniz, yoksa size de Cehennem ateşi dokunur..." (Hud 11/113)

Önceki ve Sonraki Haberler