Sivas'ta "Mısır'da İdamlar Durdurulsun" Eylemi

Sivas'ta "Mısır'da İdamlar Durdurulsun" Eylemi

Sivas Özgür-Der Mısır'daki idamlara ve yapılan hukuksuzluklara yönelik Kent Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Sivas Kent Meydanı'nda saat 17.30'da bir araya geldiler. Basın açıklamasını Sivas Özgür-Der Başkanı Sinan Ceran okudu.

Ceran'ın yaptığı konuşma:

 "…Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur…." Maide 32

Mısır'da 16-17 Haziran 2012 yılında %51,73 oyla Cumhurbaşkanı seçilen Mursi hükümetine darbe yapan Sisi cuntası, meşru hükümeti savunmak için Rabia meydanında oturma eylemi yapan silahsız binlerce insanı katletmişti.

Emperyalist dünyanın ve işbirlikçi bazı Arap ülkelerinin desteğini alan Sisi, dünyanın kör vicdanından ve ümmetin sessizliğinden güç alarak gittikçe daha da Firavunlaşmakta, Firavun'un Hz. Musa'nın kavmine yaptıklarının bir benzerini binlerce yıl sonra Mısır'da masum Müslüman kitlelere yapmaktadır.

Darbeci Sisi hükümeti bugüne kadar göstermelik yargılamalarla idama mahkûm ettiği 165 masum kardeşimizi idam etti. Mısır zindanlarında her an idam edilmeyi bekleyen 600 kişi var.

Üstelik ağır işkenceler eşliğinde ve de çelik kafesler içinde savunma hakkı verilmeksizin yapılan yargılamalar devam ediyor ve kurulan yargı tiyatrosunda yeni idam kararları veriliyor.

Cunta yargısı daha geçen Eylül ayında aralarında Muhammed Biltaci'nin de bulunduğu 75 kişiyi daha idama mahkûm etti. İdam kararlarını tüm dünyanın gözleri önünde sessiz sedasız uygulayan Sisi cuntası bu kadar ölümlere rağmen kana doymuyor. Geçtiğimiz günlerde de 9 genç, cunta tarafından haksız yere idam edildi.

Sisi cuntası, arkasına aldığı emperyalist ülkelerin doğrudan, insanlığın sessizliğinin dolaylı desteği ile her gün yeni idamlar gerçekleştiriyor, yeni barbarlıklara imza atıyor. BM'nin idamları durdurma çağrıları boşlukta yankılanıp sönüyor. İdam edilenlerin "ah"ları arş-ı alaya ulaşırken, ailelerinin gözyaşları insanlığımızı boğuyor. Sisi'nin destekçilerinin idamları görmezden gelmek şöyle dursun aksine "terörle mücadele(!)" yalanıyla desteklediği bir vasatı yaşıyoruz.

Bugün bütün İslam dünyası benzer bir saldırı altında.

Bangladeş hükümeti Müslüman âlimleri ve önderleri idam ediyor; dünya sessiz.

Çin'de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz idam ediliyor, bir milyon Doğu Türkistanlı kamplarda işkence görüyor; dünya sessiz.

Filistin'de her gün siviller, masumlar katlediliyor; dünya sessiz.

Arakan'da idamlar, katliamlar, sürgünlerle soykırım uygulanıyor; dünya sessiz.

Yemen'de masumlar katledilip, halk açlığın soğuk ellerine terk ediliyor; dünya sessiz.

Suriye'de her gün varil bombaları, kimyasallar, işkence ve tecavüzlerle insanlık yok ediliyor; dünya sessiz.

İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, savaş, katliam, idam…

Basın açıklaması atılan sloganlarla sona erdi.

sivas-20190227-01.jpg

sivas-20190227-02.jpg

sivas-20190227-03.jpg

sivas-20190227-04.jpg

sivas-20190227-05.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler