Siverek'te Kobani'ye Yapılan Saldırıya Protesto

Siverek'te Kobani'ye Yapılan Saldırıya Protesto

Siverek’te faaliyet gösteren Mazlumlarla Dayanışma Platformu üyeleri Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Lezgonun Parkı’nda bir araya gelerek Kobani’de yaşanan saldırıları kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Özgür-Der Siverek Temsilciliğinin de üyesi olduğu Siverek'te faaliyet gösteren Mazlumlarla Dayanışma Platformu üyeleri ilçenin Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Lezgonun Parkı'nda bir araya gelerek Kobani'de yaşanan saldırıları kınayan bir basın açıklaması yaptı. Basın Açıklamasından önce Özgür-Der Temsilcisi Cemil Yeşildağ Mazlumlarla dayanışma ve zalimlerin zulmünü telin etmek için toplandıklarını ifade etti. Zalim kim olursa olsun zulmüne karşı çıkmanın imani ve tevhidi bakış açımızın zorunluluğu olduğunu dile getiren Yeşildağ, Tevhid ve Adaletin hakim olduğu bir dünya temennisinde bulundu. Daha sonra basın açıklaması metni okundu.

siverek-20150628-02.jpg

Basın açıklaması metninde özetle şunlar kaydedildi:

"Şüphesiz Allah, adaleti, ihsanı, yakınlara vermeyi emreder; çirkin utanmazlıklardan (fahşadan), kötülüklerden ve zorbalıklardan sakındırır. Size öğüt vermektedir, umulur ki öğüt alıp düşünürsünüz. (Nahl 90)" 

Kobani'de 25 Haziran Perşembe günü sabahın erken saatlerinde itibaren başlayan saldırılarda resmi rakamlara 140'ın üzerinde kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı. Her ne şekilde olursa olsun masum sivilleri hedef alan saldırılar terör saldırılarıdır.

Gerçekleştirilen terör saldırılarının İslami değerlerle ve İslam'ın savaş hukukuyla uzaktan yakından alakasının olmadığını belirtiyor ve aşağıda isimleri yazılı olan STK'lar olarak son saldırıları kınadığımızı ifade ediyoruz. İnsanları gelişigüzel kurşuna dizmek, demir parmaklıklara kilitleyip yakmak, başlarını bıçaklarla kesip görüntüleyip korku salmak amacıyla yayınlamak, Cuma namazı vakitlerinde camilerde bombalar patlatmak suretiyle yüzlerce insanın katline sebep olmak, bombalı araçlarla bir şehrin altını üstüne getirerek orayı terörize etmek İslam'ın hangi hukukuyla bağdaşmaktadır.

Bizler; Mekke'yi fetih için yola çıkardığı komutanına: "Kadınlara dokunmayacaksın, çocuklara dokunmayacaksın, yaşlılara dokunmayacaksın, Kiliselerde, Havralarda ibadetleri ile meşgul din adamlarına dokunmayacaksın, ağaçları kesmeyeceksin, yakmayacaksın!" diye emir veren bir peygamberin ümmetiyiz. Zulmetmek yüce dinimiz İslam'ın haram kıldığı bir fiildir. Kur'an Müslümanlara asla zulmetmemeyi emreden yüce bir kitaptır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) bir rahmet peygamberidir. O, asla sivilleri hedef almamıştır. Kur'an şöyle yüce düsturları emreden ilahi bir kitaptır: Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır. (Maide 8) Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız)."

İŞİD'in değişik şekillerde gerçekleştirdiği her türlü katliamdan İslam, Kur'an ve Hz. Peygamber (sav) nasıl beriyse, bizler de öyle beriyiz. Zulüm kimden gelirse gelsin zulmün karşısındayız; Mazlum kim olursa olsun mazlumdan yanayız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Açıklamaya destek veren sivil toplum kuruluşları:

Bendi-Der,Din-Bir-Sen,Diyanet Sen,Eğitim Bir-Sen,Fırat Der,Hayrat Der,İkra Der,Siverek İlim Kültür Derneği,Siverek Der,Siyar Der,Sağlık Sen,Özgür Der,Özgür Eğitim Sen

Önceki ve Sonraki Haberler