Beykoz’da Aliya İzzetbegoviç Konuşuldu

Beykoz’da Aliya İzzetbegoviç Konuşuldu

Özgür-Der Beykoz Şubesi ‘Yakın Dönem İslami Uyanışın Öncü İsimleri’ üst başlıklı seminerin bu ayki konusu Aliya İzzet Begoviç’ idi. Bayanlara özel program Semiha Çap ve Münevver Sofuoğlu’nun sunumuyla gerçekleşti.

İlk konuşmacı Semiha Çap sunumuna Bosna'nın siyasi ve sosyal yapısından bahsederek başladı. Aliya'nın kronolojik hayatına ve eğitim sürecine de değinen Çap, Aliya İzzet Begoviç'in 'İslam Deklarasyonu' ve 'Doğu ve Batı Arasında İslam adlı kitaplarını değerlendirdi. Değerlendirmesin de Aliya'nın 'İslam Deklarasyonu' adlı kitabı yüzünden yargılandığını buna sebep olarak da,"içinde devrimci ruh yatmaktadır" açıklamasının yapıldığını ve yüz arkadaşı ile birlikte sorgulanıp altı yıl hapis yattığını belirtti.

Aliya'nın SDA (Demokratik Eylem Partisi) sürecine de değinen Çap, SDA'nın girdiği ilk seçimlerde mecliste 240 sandalyeden 96'sını aldığını ve bunun o şartlar altında bir kazanım olduğunu aktardı. Sunumuna Bosna'daki Müslümanlara yönelik katliamlardan bahsederek sürdüren Çap, sadece Srebrenitza katliamında sekizyüzbin den fazla insanın öldürüldüğünü aktardı. Son olarak, Aliya'nın mayaütevazi bir hayat yaşadığını vurgulayan Çap, kendisinin emekli maaşı ile geçinen biri olduğunu vurgulayarak sözlerini tamamladı.

İkinci olarak söz alan Münevver Sofuoğlu, konuşmasına, Herkesin Aliya 'nın bir yönünü ön plana çıkardığını söyleyerek 'bilge kral' tanımının da bunlardan biri olduğunu söyledi, eğer ön plana çıkartılmak istenen bir yönü var ise bunun, Aliya'nın mümin oluşunun ve şartları dahilinde yürüttüğü mücadele ve duruşu olması gerektiğini söyledi.

Bosna halkının İslam'la tanışma sürecine de değinen Sofuoğlu, bu sürecin 1453 yılında Osmanlının Bosna'yı fethi ile gerçekleşen Sünni bir İslam algısı olduğuna değindi. Tito'nun kominist partisi döneminde Müslümanlara yapılan baskılardan bahseden Sofuoğlu, bunlara Kuran kurslarını kapatmak, Müslümanlara ait kitapları ve matbaaları ortadan kaldırmak gibi örnekler verdi. Bütün bu baskılar karşısında sesiz kalmayan ve mücadeleyi sürdürmek için cehd eden genç Müslümanlar hareketine de değinen Sofuoğlu, Aliyanın bu hareketle tanışma sürecini ve seyrini anlatarak, genç Müslümanlar hareketini sisteme karşı en organize yapı olduğunu belirtti.

Sofuoğlu, eksikleriyle sorunlarıyla ortaya koymaya çalıştığı mücadele sürecini değerlendirdi ve konuşmasını Aliya İzzet Begoviç'in kitaplarından bazı bölümleri değerlendirerek tamamladı.

Program soru ve katkıların ardından son buldu.

 

Haber: Zeynep Aydın

Önceki ve Sonraki Haberler