Beykoz’da İftar Programı

Beykoz’da İftar Programı

Özgür-Der Beykoz Şubesi Ramazan ayının gelmesinin ardından dernek binasında yaptığı ve Hamza Türkmen’in konuk olduğu iftar programı ile yeni sezon faaliyetlerine başladı.

Yoğun katılımın gözlendiği iftar yemeğinden sonra söz alan Hamza Türkmen, katılımcılara 'Siret'te Mekke Dönemi'nden bahsetti.

Konuşmasına ilk olarak Mekke'nin dini, ekonomik ve sosyal yapısına değinerek başlayan Türkmen, tarihin Müslümanlar için ne anlama gelmesi gerektiğinden de bahsetti. Avrupa merkezli tarih anlayışı ile Müslümanların tarih anlayışını karşılaştıran konuşmacı; birincisinin ilerleme merkezli, ikincisinin ise değer merkezli olduğunu belirtti.

Daha sonra vahyin sahabe için ne anlama geldiğinin üzerinde duran Türkmen, tarihi ve sireti kavrama konusunda ise en önemli kriterin Kur'an olduğunu belirtti. Sirete bakarken Kur'an'dan sonra yararlanılması gereken kaynakların ise mütevatir gelen bilgilerin ve tarihi rivayetlerin olması gerektiğini bildiren konuşmacı, Müslümanların siyere ve sirete yaklaşımları üzerinde de durdu. Bu bağlamda üç farklı yaklaşımın olduğunu belirten Hamza Türkmen, söz konusu yaklaşımları ise şöyle sıraladı:

1.    Menkıbe tarzı ve övgü amaçlı siyer yaklaşımı.

2.    Geniş aralı siyer yaklaşımı ( Dört halifeden sonra İslam'ın doğru yaşanılışının ortadan kalktığını düşünen anlayış ).

3.    Safhalı tarih anlayışı (Müslümanların eğer hak ederlerse tekrar izzetli günlerine kavuşabileceğini düşünen anlayış ).

Daha sonra Mekke dönemini okurken analizci bir tavır takınmamız gerektiğini belirten konuşmacı; sahabenin vahyin siyasetini yürüttüğünü ve söz konusu dönemde bilgi ve iman kardeşliğinin oluşturulduğunu ifade etti.

Son olarak sirete yönelirken Resulullah'ın ilkelerden ödün vermeden cahili ortamı aşmak için neler yaptığına bakmamız gerektiğini bildiren Türkmen, bu bağlamda sistem içi araçların o günlerde nasıl kullanıldığından hareketle bugün söz konusu araçları nasıl kullanabileceğimize dair yeni fıkıhlar üretmemiz gerektiğini ifade etti.

Özgür-Der Beykoz Şubesi'nin bir sonraki iftar programının konusu ise 'Siret'te Medine Dönemi' olacak. 

Ersen Akyıldız / Haksöz Haber - Beykoz 

Önceki ve Sonraki Haberler