Beykoz'da “Kitaba İman ve Kitap Algısı” Semineri

Beykoz'da “Kitaba İman ve Kitap Algısı” Semineri

Özgür-Der Beykoz Şubesinde devam eden seminerlerde bu hafta Ali İhsan Kayagil, “Kitaba İman ve Kitap Algısı” konulu bir seminer verdi.

Özgür-Der Beykoz Şubesinde "Kitaba İman ve Kitap Algısı" konulu seminer Ali İhsan Kayagil'in sunumuyla gerçekleşti.

Ali İhsan Kayagil sunumuna kitaba imanın "bir iman esası" olduğunu belirterek başladı. Sözlerine şu hususları belirterek devam etti. Allah-ü Teala tarafından gönderilen bütün kitaplar ve Kuran-ı Kerim insanlara hayat rehberi olarak ve doğru yolları gösteren kulavuzlar olarak indirilmiştir.

Kuran-ı Kerim indiği toplumdaki insanları 23 sene zarfında eğitip yetiştirirken aynı zamanda bütün insanlığa uyulması gereken evrensel mesajlar sunmuştur. Kuran-ı Kerim bu vasfıyla tarihler üstüdür. Her çağda her zamanda insanları huzura, mutluluğa taşıyacak ilkeleri ve kuralları genel hatlarıyla sunmaktadır.

Kuran-ı Kerim her insanın kendi bilgisi dahilinde muhakkak Ondan bir şeyler anlayacağı kadar açık ve nettir. Kuran-ı Kerim doğruyu yanlıştan ayıran FURKAN'dır. Kuran-ı Kerim aramızdaki sorunları gideren HAKEM'dir. Kuran-ı Kerim insanları karanlıktan aydınlığa çıkaran bir RAHMET'tir. Kuran-ı Kerim insanlara ihtiyaçları olan konularda ÖĞÜT verir. Kısacası Kuran-ı Kerim müslümanların her şeyidir.

Bunun için Müslümanların Kuran-ı Kerim ile olan irtibatlarını kesmemeleri gerekiyor. Kuran-ı Kerim sürekli elimizin altında bulunması gerekiyor. Kuran-ı Kerim "muzemmil sûresi" gereğince en sakin ve huzurlu ortamlarda yavaş yavaş, düşüne düşüne okunmalıdır. Kuran-ı Kerim'e önyargılı fikirlerimizle değil, tamamen kafalarımızı ön fikirlerden arındırarak yaklaşmalıyız. Kuran-ı Kerim'i kendimize getirmemeli, kendimiz ona gitmeliyiz.

Bugün; insanlar Kuran-ı Kerim'i terk ettikleri ve onun buyrukları ile hareket etmedikleri için kendi elleri ile hayatı ve dünyayı yaşanmaz hale getirmişlerdir. Ekonomik ve sosyal ilişkiler açısından can çekişen bir dünyada yaşamaktayız. Kuran-ı Kerim hükümleri dünyada hakim olmadığı için kapitalisler, emperyalistler ve diktatörler, dünya halkları üzerinde bir kabus gibi durmaktadır. Emperyalistler sebebi ile yıllardır savaşlar, katliamlar, sömürüler, mazlumların çığlıkları, açlıkları devam etmektedir. İçinde bulunduğumuz bu kötü durumdan çıkışın yolu Kuran-ı Kerim'e dönmemiz sayesinde olacaktır. O Kuran-ı Kerim elimizde duruyor ve kapağının açılıp okunmasını ve ona göre amel edilmesini bekliyor. Beşeri sistemler; insanlığın kurtuluşuna ve huzura vesile olmak yerine, fesada, zulme, açlığa kargaşaya neden olmuştur. İnsanlığın kurtuluşu için tek yol; Kuran-ı Kerime ve İslama dönmektir.

Erkan Yıldız / Haksöz-Haber

Önceki ve Sonraki Haberler