Filistin ve Suriye İle Dayanışma Gecesi

Filistin ve Suriye İle Dayanışma Gecesi

Özgür-Der Beykoz’da Belgesel Film Gösterimi ve Kermes Yapıldı

Özgür-Der Beykoz Şubesi'nin 8 Aralık 2012 Cumartesi akşamı tertip ettiği program; geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Katılanların ilgisini ve beğenisini çeken programın başlığı “Suriyeli ve Filistinli kardeşlerimizi belgesel film gösterimiyle hatırlamaya davet” idi.

Aynı zamanda, gecede Suriyeli mülteciler yararına olmak üzere bir “yemek kermesi”  de düzenlendi. Özgür-Der Beykoz Şubesi Hanımlar Kolu'nun organize ettiği yemek kermesi ile mülteci kardeşlerimizin yaralarına -çok küçük de olsa- merhem olmanın mutluluğu yaşandı.

Program Beykoz Şube Başkanı Akif Bilgir'in sunum konuşması ile başladı. Bilgir, Özgür-Der Beykoz Şubesi'nin faaliyetlerini ve hedeflerini özetleyen konuşmasının ardından; programın akışını aktardı ve programın konu başlığı çerçevesinde kısa bir konuşma yapmak üzere Bahadır Kurbanoğlu'na sözü devretti. Kurbanoğlu güncel gelişmelere de değindiği konuşmasında, Mısır'daki olaylardan, Filistin'deki gelişmelere kadar olan-bitenlerin, bizim kazanımlarımız olduğunu hatırlattı. Suriye’deki intifadanın da kısa bir zaman sonra zafere ulaşacağının umulduğunu söyledi. Bu konuda herkesin sorumlulukları olduğunu belirtti. Bu ve benzeri faaliyetlerle, kardeşlerimizi yalnız koymamamız gerektiğinin altını çizdi.

Ardından katılımcılara, “Suriye İntifadası” adlı kısa bir sinevizyon sunuldu. Sinevizyonun bitimi sonrasındaysa “Bitmeyen Gün Sürgün” adlı belgesel film izlenildi. Gösterimin duygusal atmosferinin, yaşanılan gerçekliği anlamada ve kavramada hepimize katkı sağlaması umut edilerek program bitirildi.

Programdan bir cümle ise zihnimizde dönüp duruyordu: “Çeşitli nedenlerle, dünyayı kendilerine dar etmek isteyen koşullar karşısında, başka bir seçenek arayan kişilerdir mülteciler. Yurtsuz, yuvasız, köksüz, topraksız bırakılmış yeryüzü sürgünleri arasında en dramatik koşullara sahip olan topluluklardan; Suriyeli ve Filistinli mültecileri" anmaya, anlamaya ve onlarla beraber olmaya dair bir talepti bu...

Haksöz Haber

beykoz_gece-20121209-1.jpg

beykoz_gece-20121209-2.jpg

beykoz_gece-20121209-3.jpg

beykoz_gece-20121209-4.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler