Özgür-Der Beykoz Şubesi Hanımlara Yönelik Seminerleri Başladı

Özgür-Der Beykoz Şubesi Hanımlara Yönelik Seminerleri Başladı

Özgür-Der Beykoz Şubesi 17 Ekim Çarşamba günü hanımlara yönelik İslami eğitim çalışmalarının ilk semineri olan "Müslüman Kadının Kimliği: Hicab" konulu programı Hülya Şekerci ve Zehra Ergül Kaya’nın sunumuyla gerçekleştirdi.

Özgür-Der Beykoz Şubesi 17 Ekim Çarşamba günü hanımlara yönelik İslami eğitim çalışmalarının ilk semineri olan "Müslüman Kadının Kimliği: Hicab" konulu programı Hülya Şekerci ve Zehra Ergül Kaya'nın sunumuyla gerçekleştirdi.

Zehra Kaya'nın sunumuyla, başörtüsünün her yönüyle konuşulduğu programda; tesettürden bir cüz olarak başörtüsü, farziyeti, kimlik aşılayan ve İslami kimliği inşa edici oluşu, yasaklar ve karşıt tutumlar ele alındı.

Hülya Şekerci konuşmasına önceleri çok tartışılmayan bir kavram olan Hicabın, günümüzde herkesin üzerinde bir şeyler söylediği ve dinleyenler için sanki belirsiz karışık bir konu gibi algılandığını belirterek başladı. Şekerci müslüman kadınlar niçin örtünürler başlığı altında; Ahzab Süresi 59, Nur süresi 30 ayetler bağlamında müslüman kadının tanınması, incitilmemesi, iffetli olması, kimlere karşı sakınacağı konularını ayetler ışığında anlattı. Burada Müslüman kadının kimliğinin bizzat başörtüsü ile belirginleştiği vurgusunun ardından Ahzab Suresi 26. ayette işaret edilen takva elbisesi kavramı üzerinde durdu. Tesettürde ölçünün şekil ve bilinç boyutlarıyla bir bütün olarak algılanması gerektiğini ifade etti. Yozlaşma kavramı üzerinde duran Şekerci, müslümanlarda topyekün yaşanan bilinç kayması ve yeniden kimlik inşası tartışmalarına değindi. Son olarak tarihselcilik, kadın karşıtı rivayetler, tesettürde ölçü ve modernleşme konularının da tartışıldığı program gelen soruların ardından sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler