Ereğli’de Mısır Diktasının İdam Kararlarına Protesto

Ereğli’de Mısır Diktasının İdam Kararlarına Protesto

Kdz.Ereğli’de Ümid Platformu, bugün yaptığı basın açıklaması ile Mısır Cuntasını protesto etti.

Darbeci Mısır yargısının 529 İhvan-ı Müslimin üyesi kardeşimize vermiş olduğu idam kararı Kdz.Ereğli’de yapılan basın açıklaması ve Dua ile kınandı. Eylemin sunumunu yapan Özgür-Der Ereğli Temsilcisi Davut Çevik, neden sürekli meydanlarda olduklarına dair mesajlar verdi. Çevik yapmış olduğu konuşmada; “ Müslümanlar için yaptıklarımızdan sorumlu olduğumuz gibi imkanımız olmasına rağmen yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. Tüm dünyada Müslümanlar üzerindeki baskı, işkence ve katliamlara tepkisiz kalamayız. Bizler kardeşiz ve yarın ahiret günü hesaba çekileceğiz. Hz.İbrahim’i ateşe atalanlara karşı su taşıyan karınca misali de olsa tarafımızı belli edenlerden olmalıyız. Bizler zalimlere karşı onurlu mücadele verenlerin safındayız. Zulme asla sessiz kalmayacağız. Suriye’de Esed zalimine karşı mücadele veren kardeşlerimizin yanında olduğumuz gibi Mısır’da da Sisi diktatörünün karşısında olmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra basın açıklaması Kdz.Ereğli Anadolu Gençlik Temsilcisi Mücahit Özçelik tarafından okundu. Mısır diktasının verdiği idam kararları karşısında 529 kardeşimizin yanında olduğumuz başlığı ile okunan açıklamada, “Defol Sisi Seninleyiz Mursi”, “Müslüman Zulme Boyun Eğemez”, “Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyke Ya Allah”, “Ereğli’den Mısır’a Direnişe Bin Selam”, “İhvan Eğilme Ümmet Seninle” sloganları atıldı. Eylemde Rabia işaretleri ve tevhid bayrakları da taşınarak “Allah’ın Yardımıyla Zafer Yakındır”, “Darbeciler Yenilecek İslami Hareket Kazanacak” dövizleri taşındı.

Son olarak Kdz.Ereğli İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mehmet Akif Müftüoğlu tarafından, Müslümanların zalimlerin zulmünden kurtarılması, şahidliklerinin kabulü ve zaferlere ulaşması adına Rabbimize dua edildi.

eregli-201440411-01.jpg

eregli-201440411-02.jpg

eregli-201440411-03.jpg

eregli-201440411-04.jpg

eregli-201440411-05.jpg

eregli-201440411-06.jpg

eregli-201440411-07.jpg

Basın açıklaması tam metni:

MISIR’DA İDAM KARARLARI KARŞISINDA, 529 KARDEŞİMİZİN YANINDAYIZ.

Tunus’tan başlayan, Libya, Mısır, Yemen ve Suriye’de devam eden Müslüman halkların intifada mücadelesi kesintisiz şekilde devam ediyor. İntifada halkalarından biri olan Mısır'da halkın tevhit, adalet, özgürlük için devrin firavunu Hüsnü Mübarek ve yandaşlarına ülkenin her yerinde meydan meydan direnişleri sonuç vermiş ve firavun Hüsnü Mübarek yıkılmıştı.

Fakat batılı emperyalist tahakkümcü ülkeler ve koltuklarını kaybetmekten korkan bölgedeki işbirlikçileri, özgür bir ortamda yapılan seçimler sonucunda iktidara gelen, Mısır halkının umudu olan Muhammed Mursi ve Mısır'ın özgür insanlarına bedel ödetmeye karar verdi. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi 3 Temmuz 2013’de Türkiye’de yaşanan 28 Şubat darbesindeki “Demokrasiye Balans Ayarı Yapıldı” cümlesine benzer şekilde askeri darbe ile görevinden indirdiler. Cuntacılar yönetimi ele geçirdiklerini açıkladılar. Cumhurbaşkanı Mursi ve Mısır halkı askeri güçler tarafından gayri meşru bir şekilde tutuklandı.

Mısır halkının cunta yönetimi ve başındaki Sisi’ye karşı büyük bir katılımla ortaya koymuş oldukları onurlu sivil direnişleri, ordu tarafından ağır silahlarla halkın üzerine ateş açılarak bastırılmaya çalışıldı. Bütün dünyanın gözleri önünde, halkın ve Hakk'ın temsilcileri katledilirken, sözüm ona demokratlar, özgürlükçüler yalnızca seyrettiler. Kendi putlarını tek tek yiyen batılılar Mısır’da kuklalarının yenisini Mısır halkının başına diktatör olarak diktiler. Efendilerinin Adeviye’de öldürerek bitiremedikleri Esma’ları, üniversiteli gençleri zindanlara doldurdular. Meydanlarda en temel insani haklarına sahip çıkan binlerce Mısırlı’yı şehit ettiler. Yetmedi, İhvan-ı Müslimin’in faaliyetlerini yasaklayarak sözüm ona terörist ilan ettiler.

Cunta ve sahte mahkemeleri şimdi de iğrenç bir tiyatro sahnesi ile Mısır’ın özgür insanlarını yargılayarak katletmek istiyorlar. Tek suçları tevhid, adalet özgürlük istemek olan bu yiğit insanları kadın erkek, genç yaşlı yüzer yüzer dünyanın gözü önünde idam sehpalarına gönderiyorlar. En ağır bir şekilde darbe suçundan yargılanması gerekenler Mursi'yi ve cunta karşıtı halkı yargılamaya başladılar. Ve Mısır'da, 529 ihvan-ı müslimin üyesi kardeşimize idam cezası verildiğini bildirdiler. Biz bu zihniyeti “sanığın idamına delillerin bilahare toplanmasına” kararları ile bilinen İstiklal Mahkemelerinden tanıyoruz. Biz bu zihniyeti on yılda bir yapılan darbelerden tanıyoruz. Biz bu zihniyeti idam edebilmek için çocukların yaşlarını büyütenlerden biliyoruz. Biz bu zihniyeti 28 Şubat’ın yürütülen tanklarından biliyoruz. Müslüman Kardeşleri “terör örgütü” ilan etmek isteyen zihniyet bilsin ki ümmet yeniden diriliyor, ümmet dayanışması yeni baştan yazılıyor, uluslaştırılarak birbirinden koparılan ellerimiz yeniden bir araya geliyor. Cuntacılar şunu bilmeli ki; 529 idam kararı Mısır’daki direniş ateşini söndüremez. Bu idam kararlarını duyan Müslümanlar evlerine kapanmayacak. Bizler evine kapanarak güven içinde olacağını zannedenler gibi değil, zalimlerin karşısında hakkın şahidliğini yaparak, güven içinde yaşamayı Rabbimizin yanında arayanlarız. Rabbimize iman edenler onuru, izzeti, şerefi yalnızca Rabb’inden bekleyenlerdir. ”Onlar yakında nasıl bir inkılap ile devrileceklerini göreceklerdir.”

İman eden, akleden, dosdoğru olmak isteyen, insanım diyen herkesi Mısır'daki zulme sessiz kalmamaya ve bu zulüm karşısında hakkın savunucusu olmaya davet ediyoruz. Özgürlük, adalet yalnız bir zümrenin değil, bütün insanların hakkıdır. Mısır'da meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın, bugün yeni katliamlara kapı araladığını, ilkeli kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbecileri cesaretlendirerek zulmü çok daha artırmaya çalıştıklarını büyük bir kaygı ile takip ediyoruz. Bu kapsamda Mısır'da "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek" için darbe karşıtı gösteri yapan 529 kişiye idam cezası veren iradeyi kınıyor, Rabia direnişini Rabbimize olan kulluğumuz gereği, kendi direnişimiz olarak görüyoruz. Vicdanını kaybetmemiş tüm insanları, bu vahşeti durdurmak üzere harekete geçmeye çağırıyoruz.

Mısır Yargısı şuanda cunta yönetiminin elinde kukla vazifesi görmektedir. Darbeciler  dünyanın suskunluğundan cesaret alarak, izzeti tercih edenleri idam etmeye çalışmaktadır. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Büyük bir baskı sonucu adalet terazisine müdahale ile 20 dakikada verilen idam kararları söz konusu iken, dünyanın sessiz kalmasını kabullenmiyoruz. Bu ikiyüzlülükten herkesin vazgeçmesini istiyoruz. Suriye’de katil Esed yönetimine karşı onurlarını şereflerini ayakta tutan halkın mücadelesi  ne ise, Mısır halkının vermiş olduğu mücadele de odur. Suriye’de zalim diktatör Esed ne ise, Mısır’da darbeci Sisi ve iktidarı odur.

Emperyalist sömürgeci güçlerin ve işbirlikçi diktatörlerin, Müslümanlar üzerinde yüzyıldır estirdikleri teröre, yaptıkları hırsızlıklara  sessiz kalmayarak dur diyor ve tarihe yeni bir katliamın geçmesini engellemek istiyoruz.

Bizler Rabbimizin ahirette vereceği adalet terazisinden hiçbir şüphesi olmayan insanlarız. Ahiretin terazisi gibi, dünyanın da terazisinin adaletli olması adına; Muhammed Mursi dâhil tüm İhvan-ı Müslimin tutuklularının serbest bırakılarak, Muhammed Mursi'nin görevine iadesi sağlanmalı, darbenin asker-sivil tüm aktörleri yargılanıp, hak ettikleri ağır cezaları alması gerektiğini belirtiyoruz.

Binlerce kardeşimizin acımasızca katledildiği Mısır’da, darbeci katillerin verdiği hukuksuz kararları da kendilerini de tanımıyor, onurlu bir duruş sergileyen Mısır’lı kardeşlerimizin mücadelesinin yanında olduğumuzu Ereğli’deki Müslümanlar olarak ilan ediyoruz.

EREĞLİ ÜMİD ( ÜMMET İÇİN DAYANIŞMA ) PLATFORMU

(ÖZGÜR-DER, ÇINAR-DER, ANADOLU GENÇLİK, AS-DER, ORDİN-DER, ERİMDER, EĞİTİM-BİR-SEN)

Önceki ve Sonraki Haberler