Ereğli’de “Şehitler Ayı Programı” Etkinliği

Ereğli’de “Şehitler Ayı Programı” Etkinliği

Ereğli Özgür-Der’de bu hafta “Şahitlik, Şehitlik Kavramları ve Şehitlerimiz” konulu, görsel ağırlıklı bir seminer yapıldı.

Şubat ayının birçok öncü şahsiyetin şehadetine tanıklık yapması vesilesiyle tertiplenen programın moderatörlüğünü Davut Çevik yaptı. Program, şahitlik, şehitlik kavramının ne anlama geldiğini ortaya koyan kısa bir sunum konuşmasıyla başladı. Hayatın içerisinde karşılaşılan sorunlara, vahyi referans alan bir yaklaşımla çözümler bulma çabasını ve bu uğurda her türlü bedeli de göze alarak verilen mücadeleyi ifade eden bu kavramların, geleneksel anlayış içerisinde anlamından saparak salt ölüme hasredilen bir kavrama dönüştüğü ifade edildi. En’am suresi 162. Ayet çerçevesinde hayata bütüncül bakabilmenin ve bütüncül bir cehd ve çaba içerisinde olmanın yani vahyin şahitleri olabilmenin kulluğumuzun en temel gereği olduğu belirtildi. Daha sonra Hasan el Benna’nın, Seyyid Kutup’un, Şeyh Ahmed Yasin’in, MalcolmX’in, Aliya İzzet Begoviç’in hayatlarını anlatan videolar izlettirilerek her biri ile ilgili kısa değerlendirmeler yapıldı. Bu öncü karakterlerin hayatlarını, mücadelelerini, fikirlerini Kur’an temelli bir okumaya tabi tutup öğrenmenin önemi üzerinde duruldu.

Bugün Suriye’de, Mısır’da Filistin’de ölümüne direnen kardeşlerimizin oluşturduğu direniş hattının, bu öze dönüşü savunan öncü şehitlerden ve fikirlerinden etkilendiği ifade edildi.

Aralarda öğrenci kardeşlerimizin okuduğu direniş şiirleri ve çalınan direniş ezgileri geceyi daha da anlamlı kıldı. Program, ümmet coğrafyamızın dört bir tarafında, zulme, istikbara, istiğnaya, küfre karşı direnen kardeşlerimize yapılan dua ile son buldu.

 

eregli-20140225-01.jpg

eregli-20140225-02.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler