İzmir'de 28 Şubat Gecesi!

İzmir'de 28 Şubat Gecesi!

28 Şubat post-modern darbe sürecinin on üçüncü yıldönümü, İzmir'de gençlerin gerçekleştirdiği 'Vahyin Işığında Karanlığa Haykırış: 28 Şubat ve İslamî Kimliği Savunma' başlıklı etkinlikle anıldı.

Fazlı İnderin'in sunduğu gece, Yunus Aykan ve Melik Bakırhan'ın Kur'an-ı Kerim ve meal okumasıyla başladı. "İslam nedir?" sorusuna cevap aranan piyesin ardından, oyunun da ilham alınarak yazıldığı sokak röportajlarının videosu seyredildi. İzmir'in merkezî yerlerinde halka yöneltilen "İslam nedir? İslam doğru yaşabiliyor mu? İslam'ın doğru anlaşılması için neler yapılmalı" sorularına verilen cevaplar, davetlilerin büyük ilgisini çekti. Ardından 28 şubat sürecinde yaşananları hatırlatıcı slayt gösterisine geçildi. Süreçte yaşananlar ve buna karşı müslümanların gösterdiği direnişleri hatırlatıcı bilgiler verildi.

Muhammed Yasir Sağıroğlu'nun seslendirdiği 'Şehid Tahtında' ve 'Ben Kalksam ve Dirilsem' ezgileri, konuklara duygulu anlar yaşattı. Ayetlerden yola çıkarak hazırlanan 'Sesleniş' bölümünde ise mü'minlerin ve kafirleri özellikleri, eski kavimlerin başına gelen helakler, cennet ve cehennem gibi konular işlendi.

Gecede müslüman kimliğin inşası ve bu uğurda gösterilmesi gereken kararlılık üzerinde duruldu. İslam'ın ne olduğu, nasıl anlaşılması gerektiği ve hayatımızı yönlendiren etkenlerin çıkış noktalarına dikkat çekildi. Davetlilerden Ergenekon çetesi dağıtılıncaya; milletin üzerine indirilmeye çalışılan balyozların sapları kırılıncaya; İslamî kimliğimiz ve bunun en muhkem ve belirgin tezahürü olan başörtümüz özgür kalıncaya; bütün darbecilerle birlikte 28 Şubatçılar da yargılanıncaya; yargı, askerî vesayetten kurtuluncaya ve hukuk Allah'ın adaletiyle işletilinceye; fesat yeryüzünden kalkıp, din yalnızca Allah'ın oluncaya dek mücadeleye deva edileceği sözü alındı.

Programın sonunda etkinliği hazırlayanlar "Selam Olsun Vahyin Işığında Karanlığa Haykıranlara" yazılı pankartla sahneye çıkıp hep birlikte 'Yolunda İslam'ın' adlı marşı seslendirdi. Direniş duygusu dolu geceden etkilenen Hamza Akdeniz ise sahneye çıkarak 'İbrahim' şiirini okudu.

Yaklaşık beş yüz kişinin katıldığı İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'ndaki etkinliğin ardından kermes ve kitap satışı gerçekleştirildi. Katılımcılara 28 Şubat ve İslamî Kimlik konulu bildiri dağıtıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler