İzmir'de Gazze Katliamı Sergisi

İzmir'de Gazze Katliamı Sergisi

İzmir Bornova metro çıkışında İsrail'in Gazze katliamından karelerin yer aldığı 'Filistin'e Destek Fotoğraf Sergisi' açıldı. İzmirli Müslüman gençlerin oluşturduğu Filistin'e Özgürlük Gençlik Platformu, Bornova metrosundaki otobüs duraklarında açtığı foto

'İsrail sorunu'nun tarihçesinin yer aldığı 'Dünden Bugüne Filistin' adlı bir kitapçık ve 'Siyonizm'e Karşı İnsanlıktan Yana' başlıklı bir bildirinin dağıtıldığı sergide, Filistin direnişinin tanıtılması amacıyla bir de stand açıldı. İntifada Öyküleri, Pir-i İntifada: Şeyh Ahmed Yasin ve Dünden Bugüne Filistin kitaplarının bulunduğu masada, Grup Yürüyüş ve Kardeşlik Çağrısı'nın direniş ve intifada temalı eserlerden oluşan albümleri de bulunuyor.

Ziyaretçi çocuklara 'Hepimiz Filistinliyiz' yazılı balonların verildiği sergide, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne gönderilmek üzere bir metin de imzaya açıldı. Hükümetten İsrail'in uyguladığı vahşeti soykırım olarak tanımasının; mevcut tüm askerî anlaşmaları iptal etmesinin; her sene Konya'da yapılan hava ve Akdeniz'de gerçekleştirilen deniz tatbikatlarına son verilmesinin; Siyonist elçiliğin kapatılıp, Tel-Aviv'deki büyükelçinin geri çekilmesinin istendiği metni ilk üç günde 1088 kişi imzaladı.

Özellikle öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği sergide, şu ana kadar dört bin adet bildiri dağıtıldı. Haftasonuna kadar açık kalması beklenen sergide, İsrail'e maddî destek sağlayan markalara karşı da boykot çağrısı yapılıyor. Kırk adet fotoğrafa yer verilen serginin izleyen günlerde değişik ilçelerde açılması planlanıyor.

Fazlı İnderin – HaksözHaber / İzmir
Fotoğraflar: Kenan Karınca

Önceki ve Sonraki Haberler