İzmir'de 'Şahitlik Sorumluluğumuz' Etkinliği

İzmir'de 'Şahitlik Sorumluluğumuz' Etkinliği

Geçen yıl kaybettiğimiz Özgür-Der İzmir Şubesi üyelerinden Güldin Çaktır'ın vefat yıldönümü vesilesiyle Özgür-Der İzmir Şubesi'nde 'Şahitlik Sorumluluğumuz ve Güldin Kardeşimizi Anma' konulu bir program düzenlendi.

Etkinlikte ilk olarak Özgür-Der İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Yaraşıklı konuştu. Yaraşıklı, yapılan programın ölüyü anma değil, ölümü hatırlatma ve şahitlik görevi bilincini diri tutma amaçlı gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Yaraşıklı'nın ardından söz alan Özlem Öz, Güldin Çaktır'ın hayatından örneklerle müslüman kimliği ve şahitlik arasındaki irtibatı anlattı. Öz, Çaktır'ın modern cahiliyenin kuşatmasıyla birlikte geleneksel cahliyenin kadına biçtiği yeri ve görevi yıkmaya yönelik çalışmalarını aktardı.

Güldin Çaktır'ın fotoğraflarından oluşan sinevizyon gösterimi sırasında duygusal anlar yaşandı. Marş söylemek üzere sahneye çıkan Muhammed Yasir Sağıroğlu, göz yaşlarına hakim olamadığı için marşları seslendiremedi.

Daha sonra Güldin Çaktır'ın babası Muhittin Bülbül ve eşi Fahri Çaktır söz aldı. Konuşmacılar, Güldin ablamızın hayattaki duruşu, zor zamanlarda gösterdiği sabır ve aynı zamanda ailesine verdiği önem üzerinde durdu. Muhittin Bülbül, kendisinin şu anki en büyük mutluluk kaynağının kızının ardından şahitlik eden bunca müslüman olması olduğunu ifade etti.

Son olarak konuşan Nurcan Büyük ise, böyle bir programın amacının her sene aynı tarihte belli bir mevtayı anmak değil, böylesi bir olayı vesile ederek müslümanların örnek alması gereken kişileri ve durumları günümüzdeki ve gelecekteki nesillere aktarmak olduğunu söyledi.

Etkinliğin sonunda Emre Özarpacı'nın seslendirdiği 'Kara Gözlüm', 'Savaşa Girdi Kalbim', 'Ey Şehid', 'Özgürlük Türküsü', 'Kuşlar' ve Meydanlar' adlı ezgilere davetliler de eşlik etti.

Fazlı İnderin – Haksözhaber / İzmir

Önceki ve Sonraki Haberler