İzmir’de “Sistem Analizi” Semineri

İzmir’de “Sistem Analizi” Semineri

Özgür-Der İzmir Şubesi'nin düzenlediği alternatif eğitim seminerleri, Haksöz dergisi yazarlarından Mustafa Bahadır Kurbanoğlu'nun 'Yasama ve Yürütmenin Sistem İçindeki Konumu' başlıklı sunumuyla devam etti.

Bahadır Kurbanoğlu, konuşmasının genelinde uzak ve yakın geçmiş ile günümüzden verdiği örnekler üzerinde durdu.

Sisteme egemen olan güçlerin yasa, tüzük ve yönetmelikler yetmediği zamanlarda Millî Güvenlik Siyaset Belgesi benzeri dokümanlarla kendilerine kapı araladığına dikkat çeken Kurbanoğlu, sürecin tersten işlediğini, askerin istediğinin yapılıp daha sonra sivillere haber verildiğini belirtti.

"Liberaller ve demokratlar aydınlar, sistemin militer yapısının güçsüzleştirilmesinden yana önemli sözler söylüyor, kamuoyu oluşturma çabası güdüyorlar. Müslümanlar ise bu konuda önemli bir birikime sahip değiller, daha doğrusu ellerinde var olanı kullanamıyorlar." diyen Kurbanoğlu, anayasaya da değinerek "Batılı anayasalarda olmayan kişi kültü, şiirsel ve edebî anlatımlar TC anayasasında sıkça yer almakta. Tağutî sistemde müslümanların hareket etme şansı yok. Sistemin aksayan yönlerini deşifre etmek, ülkenin ve dünyanın sorunlarına ilişkin söz söylemek gerekli ve şahitlik görevimizi bu şekilde gerçekleştirebiliriz." şeklinde konuştu.

Kurbanoğlu, eski hükümetler döneminde yasama ve yürütmeye karşı yargının takındığı tavrın, AKP hükümetiyle birlikte nasıl değiştiğini süreçten ve kapatma davası döneminden örneklerle gözler önüne serdi. 

Program, soru cevap kısmının ardından gerçekleştirilen tartışmalarla sona erdi.

Fazlı İnderin - HaksözHaber

Önceki ve Sonraki Haberler