İzmirli Çocuklar, Gazzeli Kardeşlerini Selamladı!

İzmirli Çocuklar, Gazzeli Kardeşlerini Selamladı!

İzmirli çocuklar, Siyonist İsrail’in kuşatması altındaki Gazze’de yaşam mücadelesi veren kardeşlerini selamladı! Aileleriyle birlikte Çankaya’dan Konak Meydanı’na kadar yürüyen çocuklar, “Katil İsrail, Filistin’den Defol”, “Savaşlar Olmasın, Çocuklar Ölme

Konak Meydanı'nda Varyant'tan gelen kortejle birleşen grubun eylemi, Şamil Çelik ve Muhammed Can Çelik tarafından okunan Kur'an-ı Kerim ve meali ile başladı. Filistin'e Özgürlük Çocuk Platformu adına Ahsen Nur Sayan tarafından okunan basın açıklamasında

İsrail'in iki haftadır dünyanın gözü önünde katliam gerçekleştirdiği belirtilerek, çoğu çocuk sekiz yüz Filistinlinin öldürüldüğüne dikkat çekildi. "Bizler, büyüklerin hırs, öfke ve aç gözlülüklerinden dolayı; bebeklerin öldürülmesini, camilerin yıkılmasını, okulların bombalanmasını ve insanların yaşananlar karşısında sessiz kalmasını anlamakta zorlanıyoruz" denilen açıklamada, hükümete de seslenilerek "Orada kardeşlerimizi bombalayan pilotlar, Konya'da eğitim görmeye devam edecek mi? Katil İsrail'in elçilikleri gururla ülkemizde kalmaya devam edecek mi? Silah anlaşmalarınız var; onlardan silah alarak onları güçlendirmiyor musunuz?" sözlerine yer verildi.

Sena Kıvrak tarafından okunan 'Filistinli Çocuk' şiirinin ardından Yasir Sağıroğlu 'Muhammed' ve 'Şehid Tahtında' adlı ezgileri söyledi. Marşlara eşlik eden yaklaşık üç bin kişilik topluluk, coşku dolu anlar yaşadı. Özgür Çocuk Kulübü üyelerince sergilenen Filistin konulu kısa tiyatronun ardından yapılan dua ile eylem son buldu.

Gösteri boyunca Filistin dramını anlatan karikatürler taşıyan çocuklar, gösterdikleri kararlı duruşla zulme karşı ses çıkarmayan büyüklerine adeta ders verdiler.

Fazlı İnderin /  HaksözHaber - İzmir
Fotoğraflar: Yakup Takır - Selma Ayma

 

Basın açıklamasının tam metni:

Terörist İsrail tam 15 gündür dünyanın gözü önünde bir katliam gerçekleştiriyor. Çoğu çocuk sekiz yüz Filistinli öldürüldü.

Gece demeden gündüz demeden; hastane, okul demeden, kundaktaki çocukları bile acımasızca yok ediyor.

Bugün Filistin'de öldürülen bizleriz

Sabaha annesinin ölümüyle uyanan, üstü başı kan içinde hastaneye yetiştirilen, bomba ve silah sesleri arasında yüreği korkudan titreyen, bırakın ekmeği bir yudum su bile bulamayan, ilaçsızlıktan ölüme terk edilen, okulları bombalanan bizleriz.

Bizler, büyüklerin hırs, öfke ve aç gözlülüklerinden dolayı; bebeklerin öldürülmesini, camilerin yıkılmasını, okulların bombalanmasını ve insanların yaşananlar karşısında sessiz kalmasını anlamakta zorlanıyoruz.

Suskunluğunuzu, elinizin kolunuzun bağlı olmasını, siyasi hesaplara bağlayabilirsiniz. Büyüklerimizin dediği gibi bunlar belki aklımızın almadığı şeylerdir ama katillerle alışverişin Allah katındaki karşılığı nedir söyler misiniz?

Ey zulmün başı katil İsrail! Seni tanıdığımızdan beri hep bombalıyor, aç bırakıyor, öldürüyorsun! Her gece yaptıklarından dolayı Allah'a seni yok etmesi için, seni kahretmesi için yalvarıyoruz. Yok ol İsrail, ellerin kurusun.

Dünya devletlerinin, özellikle de Müslüman ülkelerin sessizliği İsrail'i yüreklendiriyor, güçlendiriyor.

Nasıl bu vahşete kulaklarınızı tıkayabilirsiniz?

Hani Müslüman Müslüman'ın kardeşiydi?

Hani birinin derdi öbürünün de derdiydi?

Hani korurdu Müslüman Müslüman'ı?

Biz buradan ülkemizi yönetenlere sesleniyoruz.

Orada kardeşlerimizi bombalayan pilotlar, Konya'da eğitim görmeye devam edecek mi?

Katil İsrail elçilikleri gururla ülkemizde kalmaya devam edecek mi?

Silah anlaşmalarınız var; onlardan silah alarak onları güçlendirmiyor musunuz?

Anne babalarımıza ve tüm büyüklere de sesleniyoruz.

İsrail ve ona destek olan firmalardan alışveriş yaptığınız sürece siz de bu katliam ve vahşete ortak olacaksınız.

Destek olmayın onlara. Bizi de koruyun, insanlığı da koruyun.

Bugün burada İsrail tarafından bombalanan, toprakları işgal edilen kardeşlerimiz için toplandık. Çünkü onlar en acı acıları yaşıyorlar. En fena fenalıklara göğüs geriyorlar. En zor durumda bile yılmadan yine elleri havada gökleri şehadete boğuyorlar. İnançları o kadar büyük ki ne bize ne de bir başkasına sığınmıyorlar. "Allah bize yeter" sözleri öyle yürekten ki..

Allah'ım, yet onlara! Rabbim, yet kardeşlerimize! Unutmayın dualarımız, gözyaşlarımız ve yüreklerimiz sizinle.

 

FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK ÇOCUK PLATFORMU

Önceki ve Sonraki Haberler