İzmirli Çocuklardan Gezi Etkinliği

İzmirli Çocuklardan Gezi Etkinliği

İzmir Özgür Çocuk Kulübü, öğrencilerini tarihe tanıklık edecekleri Bergama ilçesindeki Pergamon antik kentine götürdü.

Çocukların heyecan ve coşkuyla katıldığı gezinin ilk durağı yol üstündeki Oniks taşı atölyesiydi. Burada görevliler tarafında bu taşların bulunuşu, işlenişi ve çeşitleri hakkında bilgi verildi. Çocuklar oniks taşından çeşitli süs eşyalarının yapımını da merakla izlediler. Atölyenin bünyesindeki mağazada gezinen çocuklara yöresel elma çayı ikram edildi.

Buradan ayrılan öğrenciler yemek yemek için mola verdikleri mesire yerinde topluca namaz kıldılar. Birlikte oynadıkları oyunlar çocukların yüzlerinde tatlı bir tebessüm bıraktı. Yüzlerinden okunan mutlulukla çocuklar bir sonraki durakları Bergama müzesine doğru yol aldılar. Bergama müzesinin Arkeoloji bölümünde Tunç döneminden Bizans dönemine kadar çeşitli kalıntıları incelediler. Müzenin Etnografik buluntuları sergileyen ikinci bölümündeyse bölgeye ait halı, kilim ve el işlemelerini ilgiyle gezdiler.

Ardından otobüslerine binen çocuklar, ilk sağlık merkezlerinden biri olan Asklepion'a girdiler. Asklepion'da asırlar öncesinde insanların nasıl tedavi edildikleri öğrendiler. Bu bilgiler eşliğinde Pergamon antik kentine çıkan öğrenciler Roma dönemi yerleşmesinin kalıntıları arasında öğretmenlerinin şu kayda değer sözlerini dinlediler: "İlk insandan bugüne medeniyetler gelip geçmiş, korunaklı binalar, gösterişli sütunlar inşa edilmiştir ama hiçbir kul ölüm gerçeğinden kaçamamış, kurdukları yüksek medeniyetler de yok olup gitmiştir. Bizler için kalıcı olan ise bir Müslüman gibi yaşayıp Rabbimizi razı edecek salih ameller işlemektir.

Bergama'nın tarihi bir cami'sinde kılınan ikindi namazının ardından İzmir'e dönüldü.

Haber: Ahsen Sayan
Foto: Sena Akdeniz

Önceki ve Sonraki Haberler