‘Modern Hayat, Egoist Eğilimleri Öne Çıkarıyor’

‘Modern Hayat, Egoist Eğilimleri Öne Çıkarıyor’

Özgür-Der İzmir Şubesi tarafından düzenlenen alternatif eğitim seminerlerinin bu ayki konuğu Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya oldu.

Rıdvan Kaya, "Şahitlik Sorumluluğumuz" başlığı altında yaptığı konuşmada özetle şunları anlattı:

-Marufu emir ve münkerden nehiy, müslümanların en önemli sorumluluklarındandır. Asr Suresi, bu anlamda yola çıkma noktamız ve aynı zamanda yoldaki azığımızdır.

-Modern hayat, egoist eğilimleri öne çıkarır. Hevasını merkeze alan, doğruyu ve yanlışı kendine göre belirleme eğilimi gösteren insan, son evrede nefsini ilahlaştırmış durumu düşer.

-İş ilişkileri, müşteri memnuniyeti, ast - üst ilişkisi gibi sayılı birkaç konu dışında kimsenin kimseye tahammülü yok. O gibi durumlarda yaşananlar da çıkarlar çerçevesinde olduğundan katlanılabilir gibi gözüküyor ve yaşanılanlara istemeden de olsa ses çıkarılmıyor. Dünyevi kaygılar, asıl belirleyici haline gelmiş.

-Günler insanlar arasında döndürülüyor. İnancımıza hizmet için oluşturulan her şey, yeri gelince ilişkiler uğruna bile asıl amacından saptırılır hale gelmiş durumda. Söz gelimi öğretmen iken müdür olunca, küçük esnafken işi büyütünce, önceden yaptıklarımız, ilgilendiğimiz insan sayısı ve gösterdiğimiz özveri olumsuz anlamda değişiveriyor. Dürüstlük, tutarlılık ve ciddiyet üçlüsü sürekli göz önünde tutularak uyarı vazifemiz her daim kuşanılmalı ve asıl yurdun ahiret olduğu bilinci her daim diri tutulmalıdır.

-Akıllı olmak ve aklı kullanmak ile akılcılık arasındaki büyük farkı da idrak etmemiz elzem.

Rıdvan Kaya, özellikle Suriye kıyamı başta olmak üzere güncel konulara da değindi. Katkılar ve soru-cevap bölümünün ardından program son buldu.

7104.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler