Özgür-Der İzmir Seminerleri Başladı

Özgür-Der İzmir Seminerleri Başladı

Özgür-Der İzmir Şubesi, 2007-2008 eğitim programlarına, Çankaya semtindeki yeni adresinde başladı.

Özgür-Der İzmir Şubesi, 2007–2008 eğitim programlarına, Çankaya semtindeki yeni adresinde başladı. Şube Başkanı Nurcan Büyük; yaptığı açılış konuşmasında 2007–2008 dönemi içinde planlanan faaliyetler hakkında bilgi vererek, tüm Müslümanlardan çalışmalara katılım göstererek, destek vermelerini istedi.

Özgür-der İzmir Şubesi; 15 günde bir Pazar günleri yapılacak alternatif eğitim seminerlerinin yanı sıra her ayın ilk Çarşamba günü de hanımlara yönelik seminer çalışmaları yapacak.

Seminerlerin ilk konuşmacısı; Haksöz dergisi yazarlarından Mustafa Eğilli idi. Eğilli; ''Nasıl bir siyasal ve sosyal örneklik'' başlıklı sunumuna, peygamber sonrası dönemi ashabının, sosyolojik anlamda mükemmel bir yapı ortaya koyamadığını, ancak; geliştirilerek geleceğe taşınması gereken bu modelin, tarihi süreçte pek çok nedene bağlı olarak, durumunun bile korunamadığını ifade ederek başladı.

Eğilli ''Bugün Müslüman halkların Kur'an eksenli, adil ve dengeli, sosyal ve siyasal güç olamamalarının önünde;  Ulusal devlet yapısı ve kapitalist tüketim kültürü gibi iki kuşatıcı engel vardır. Bu engelleri aşmaya dönük çalışmaları incelediğimizde;  İran ve İhvan örneğinde olduğu gibi kitleleri de arkasına alan Devrimci hareketler, Sünnetullaha muhalif, yukardan aşağıya toplumsal dönüşümü hedefleyen Sudan örneğindeki gibi Darbeci hareketler, Sistemle entegre olup, onun bir parçası olan Refah partisi örneği gibi Uzlaşmacı hareketler, Cihad ve Selefi hareket örneğindeki gibi Tepkici hareketler, Emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine muhalif duruş sergileyen, Şii-sünni ayrımı yapmadan, ümmetçi çizgiyi ve Kur'an 'a dönüşü esas alan İhya ve Islah hareketleri,  olarak özetleyebiliriz.

Geçmişin tecrübeleri ile, modern dünyanın kuşatmalarına karşı; öncelikle İbrahim gibi tek başına ayakta duracak, İslam ahlakı ile ahlaklanmış, Kur'an'nın mesajını algılamış ve bu algı ile sosyal ve siyasal ilişkilerini çözümleyebilen, kültürel birikimi olan, adanmışlık bilinci içinde örneklik sergileyen İslami şahsiyetler haline gelmeliyiz.

İslami şahsiyetlerin oluşturacağı öbekler, birbirleri ile diyaloga geçerek, dayanışma içinde sosyal bir yapı oluşturmalı, aralarında sevgi, saygı ve kardeşliği pekiştirmelidir.'' şeklinde konuştu.

Seminer; izleyicilerden gelen soruların cevaplandırılması ile son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler