Özgür-Der İzmir Şubesi’de İftar

Özgür-Der İzmir Şubesi’de İftar

İzmirli müslümanlar; Özgür-Der İzmir Şubesi'nin verdiği iftar yemeğinde buluştu. Yemeğe Ankara'dan İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı Başkanı Mehmet Pamak’da konuk olarak katıldı. Program Kur'an-ı Kerim'in okunması, konuşmalar ve şiirlerle devam etti.

Ekrem Çavuş'un okuduğu Kuran-ı Kerim'in ardından söz alan İzmir Şube Başkanı Nurcan Büyük; yeni faaliyet yılında planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Müslümanların küresel emperyalist projelerle yozlaştırılmaya çalışıldığı. Kur'an algılarının tahrife uğratıldığı ve gittikçe bireyselleştirildiği günümüzde biraraya gelmenin önemli bir değer içerdiğini belirterek Kur'an çalışması yapan tüm öbeklerin büyüyüp birleşmesi gerektiğini ifade etti.

Konuklardan büyük alkış alan Hamza Akdeniz'in seslendirdiği ''Hodri Meydan '' şiirinin ardından konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Mehmet Pamak; Ramazan ve iftar dolayısıyla her sene bir araya gelen müslümanların dikkatini, İslam aleminin işgal altında olan ülkelerine, oradaki kardeşlerimizin durumuna çekerek, bizlerin görece daha iyi bir durumda olduğumuzu, ancak işgalin bir başka şekli olan fikri ve ideolojik işgal altında olduğumuzu belirtti.

Pamak; ''Bu hale düşmemizde müslümanların kitabından uzaklaşması ve yanlış Kuran algısına sahip olması gerçeğini görmemiz gerekir, Zira yapılan bir ankete göre Türkiye'deki müslümanların %65'i sürekli, %20 si de ara sıra oruç tuttuğu halde, Kuran'la irtibatı olanların oranı sadece %20'dir ki bunların da %99'u Kuran'ı ölülere okuyor. Oysa ramazan ayının veya kadir gecesinin hayırlı ve mübarek olmasının sebebi: Kuran'ın bu ayda nazil olmasıdır.

Doğru bir din ve Kuran anlayışına sahip olmak için, bu Kitab'a ilk muhatap olanların bu Kitap'la nasıl bir ilişki içinde olduklarına, ayetlerin, onların hayatlarını nasıl inşa ettiğine bakmamız gerekir ki ilk dönem müslümanları vahyi Allah'ın topluma ve tarihe müdahalesi olarak görüyorlardı.

"Bugün de, vahyin mesajını ilk Kur'an nesli örneğinde olduğu gibi şahitliğini yaparak ve tavizsiz bir netlikle topluma taşımak zorunluluğumuz vardır. Kur'an terk edilmiş bırakılarak, Kur'an'dan cahiliyeye doğru tersine bir hicret yaşanarak içine düşülen hurafeler bataklığından kurtulmanın yolu, cahiliyeden vahye, şirkten tevhide doğru bir hicreti ilk neslin örnekliğinde yeniden gerçekleştirmekten geçmektedir. İlk neslin yaşadığı zihni/kalbi (imani), ameli ve cemaat planındaki üç hicreti yaşamak ve bu hali, bireysel ve toplumsal hayatı dönüştürecek biçimde, sürekli kılmak gerekmektedir.'' şeklinde konuştu.

Mehmet Pamak'ın izleyicilerden gelen soruları cevaplandırması ile program son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler