"Yasak Her Yerde! Boyun Eğmeyelim, Protesto Edelim!"

"Yasak Her Yerde! Boyun Eğmeyelim, Protesto Edelim!"

Özgür-Der: “Başörtüsü yasağı zorbalığı sadece okulda değil, otobüste, işyerinde, hastanede, adliyede kısaca hayatın her alanındadır.”

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin otobüslerden indirimli yararlanmak için düzenlediği ulaşım kartlarına başörtülü fotoğraf yasağı getirmesine Özgür-Der İzmir Şubesi'nden tepki geldi. Özgür-Der İzmir Şubesi Nurcan Büyük, CHP'li belediyenin yerel yönetim anlayışında halka hizmet odaklı değil ideolojik davrandığını belirterek CHP'nin, kendi gibi düşünmeyenlere karşı her zaman baskı, korku ve yıldırma politikaları izlediğini ifade etti.

Türkiye'de despotik zihniyetin Müslümanlar üzerinde özellikle başörtüsü üzerinden zorba ve aşağılayıcı uygulamalarına ısrarla devam ettiğine dikkat çeken Nurcan Büyük, halkına ve İslami değerlere karşı düşmanlık besleyen akıldışı, insanlık dışı tavırlar sergileyenlerin tarih sayfalarına kara leke olarak geçeceklerini söyledi. "Müslüman kimliğimize ve başörtümüze tahakküm etmeye çalışan bu zulüm düzenine boyun eğmedik, eğmeyeceğiz." diyen Büyük, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü'nün bu haksız uygulamaya son vermesi için protesto eylemi düzenleyeceklerini de belirtti.

Özgür-Der İzmir Şubesi'nden yapılan açıklama:

CHP İLE YASAK HER YERDE

İzmir'de Başörtülü Öğrencilere Otobüs de Yasak!

12 Mart 2010

Gün geçmiyor ki CHP'nin, halkın değerlerini küçümseyen, İslam'ı ve sembollerini aşağılayan tavrına dair örnekler yaşanmasın. Mersin Kadın Kolları'nın çarşaf parçalama görüntüleri henüz hafızamızdan silinmeden İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başörtülü öğrencilere yönelik ayrımcı ve haksız uygulaması ile yasakçı, statükocu, tek tipçi CHP zihniyeti bir kez daha kendini gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öğrenci ve öğretmenlerin belediye otobüslerinden indirimli yararlanması için düzenlediği ulaşım kartlarında başörtülü fotoğraf kabul etmemesi CHP'li belediyenin yerel yönetim anlayışında halka hizmet odaklı değil ideolojik davrandığının kanıtıdır.

85 yıldır tüm toplumu resmi ideoloji doğrultusunda dönüştürmeye çalışarak toplum mühendisliği yapan CHP, kendi gibi düşünmeyenlere özellikle de İslami kimliğinin gerektirdiği gibi yaşamak isteyen Müslümanlara karşı her zaman baskı, korku ve yıldırma politikaları izlemiştir. Bu uğurda darbe yapmaktan ya da çeteci güçlere destek olmaktan çekinmediğini en son Ergenekon davası sürecinde de tekrar ortaya koymaktadır.

Türkiye'de yasakçı, despotik zihniyet Müslümanlar üzerinde özellikle başörtüsü üzerinden zorba ve aşağılayıcı uygulamalarına ısrarla devam etmektedir. Birçok öğrencinin başörtülü olmaları sebebiyle horlandıkları, dışlandıkları başörtülü kimlikleri ile varlıklarını sürdürmelerine tahammül edilemediği ortadadır. Zorbalık sadece okulda değil, otobüste, işyerinde, hastanede, adliyede kısaca hayatın her alanındadır.

Başörtüsü yasağının artık kesin ve net bir şekilde ortadan kaldırılmasını gerektiren özgürleşme, normalleşme, sivilleşme olarak tanımlanan bir süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerin ortaya koyduğu tavır nasıl bir ruh hali içerisinde olduklarını göstermektedir. Halkına ve değerlerine karşı düşmanlık besleyen akıldışı, insanlık dışı tavırlar sergileyenler tarih sayfalarına kara leke olarak geçeceklerdir.

PROTESTO EDİLECEK!

Müslüman kimliğimize ve başörtümüze tahakküm etmeye çalışan bu zulüm düzenine boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Adalet ve özgürlük taleplerimiz, var olduğumuz müddetçe devam edecektir. Kimliğimizin ve insan olmanın bir gerekliliği olan bu taleplerimiz çerçevesinde başörtülü öğrencilere uygulanan haksız uygulamayı protesto edeceğimizi bildirmek isteriz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü'nün bu haksız uygulamaya bir an önce son vermesi, halkın vergileri ile sunduğu hizmeti ayrımcılık yapmadan gerçekleştirmesi ve mağdur ettiği öğrencilerden özür dilemesi için duyarlı kuruluşlarla birlikte 13 Mart Cumartesi Saat 12.00'de Konak'ta ESHOT Genel Müdürlüğü önünde yapacağımız basın açıklamasına tüm erdemli insanları davet ediyoruz.

Özgür- Der İzmir Şubesi 

Önceki ve Sonraki Haberler