Kocaeli Özgür-Der'de Haftalık İç Eğitim Faaliyetleri Başladı

Kocaeli Özgür-Der'de Haftalık İç Eğitim Faaliyetleri Başladı

Özgür-Der Kocaeli Temsilciliği 2015-16 eğitim sezonu haftalık iç eğitim programına "Toplumsal Değişime Katkıları Bağlamında Sosyal Psikoloji" dersi ile başladı.

Eğitimci Esra Saraç Ay'ın sunumunu yaptığı ve yaklaşık 8 haftalık bir süreç içinde gerçekleştirilecek olan paket programın ilk 6 haftalık dersinde sosyal psikoloji, örgüt psikolojisi ve eğitimcilerin eğitimi konularının işlenmesi planlanıyor. Toplam 8 haftaya yayılan çalışmanın amaçları ve kapsamından bahseden Esra Saraç Ay, son iki haftalık süreç içerisinde de sosyal psikolojinin toplumsal değişime katkıları, bu katkıların İslami mücadele ve ıslah çabaları açısından incelenmesini amaçlayacaklarını söyledi. Bu bağlamda son iki ders için katılımcılarca Ekin yayınlarından çıkan İslami Kimlik İlkeler Ve Hareket (ortak çalışma), Mücadele Ve Muhasebe (Rıdvan Kaya ), Vahyin Şahitliği Ve Toplumsal Değişim (Ali Değirmenci) kitaplarının okunup müzakere edilmesinin de bu dersin kapsama alanı içerisinde olduğunu kaydetti.

Dernek binasında gerçekleştirilen ilk derste sosyal psikolojide temel kavramlar başlığı altında iyi  izlenim oluşturma, kötü izlenim oluşturma, şema kavramı, davranışa neden yükleme ve sosyal biliş kavramları hakkında bilgi aktarımları yapılarak tahlillerde bulunuldu.

Katılımcıların toplumla ilişki üzerinden psikolojik, sosyolojik, politik ve ekonomik tecrübeler ile örneklendirdiği kavramlar sosyal psikoloji alanında yapılan deneylerle de kişilik oluşmasında önemine vurgu yapıldı.

Sunucu ve katılımcılar arasında müzakere halinde geçen programın ilk dersi bir sonraki hafta yapılacak olan ikinci ders hakkında bilgi, film ve yardımcı kaynak önerileri ile son buldu.

Özgür-Der Kocaeli Temsilciliğinde 2015-16 faaliyet döneminde genel olarak bir moderatör ve forum formatında yapılması planlanan haftalık iç eğitim kapsamındaki dersler şunlar:

- Toplumsal Değişime Katkıları Bağlamında Sosyal Psikoloji / Esra Saraç Ay (8 haftalık program)

-Kur'an ve Tarih (Kur'an Mesajlarına Koruyucu Zırh İşlevi Gören Metni/Lafzı Doğru Okuma Usulü) / Rıdvan Çeliköz

-Kelam Ekolleri - İslami Düşünce Tarihi / Haşim Ay – Ersoy Göveç

-Kur'ani Kavramlar / Betül Saraç (Hanımlara has)

-Kur'an ve Hayat Sohbetleri / Fatih Kaya – Halil İncekara

***

Haber: Yusuf Mutlu

Önceki ve Sonraki Haberler