"Kur'an'da Arınma ve Cemaatin Zorunluluğu"

"Kur'an'da Arınma ve Cemaatin Zorunluluğu"

Özgür-Der Siverek Temsilciliğinde alternatif eğitim seminerlerinin 15.si Abdulhakim Beyazyüz'ün sunduğu "Kur'an'da Arınma ve Cemaatin Zorunluluğu" adlı konu ile devam etti.

Sunumuna dua ile başlayan Beyazyüz yanlış arınma yöntemlerinden örnekler vererek sunumuna devam etti. Kur'an'ın bir bütünsellik içinde algılanmadan yapılan arınmaların gerçekte ya eksik kaldığı yada yanlış bir sonuca götürdüğüne değinen Beyazyüz tebliğden hakkın şahitliğinden, adaletten, tevazudan, zalime karşı olmadan, vahiy bilgiyi kuşanıp ilk kuran neslini inşaadan kopuk orucun namazın zikrin yerini bulamayacağı ifade etti.

Kur'an'ın arınmadan bahsederken topyekün bir kuşanmaya çağırdığını adaletle hükmeden bir düzen ve dünya istediğin bununda yolunun müslümanların ortak hareketi ile olacağını ve bununda insanları cemaata götürdüğüne değindi. Konuşmasını Kur'an'da doğru arınma yöntemlerinden örnekler sunan Beyazyüz daha sonrada Kur'an'da cemaatin zorunluluğuna değinen ayetler ışığında niçin cemaatin içinde olmamız gerektiğine değindi. Ümmetin inşaasının ümmetin dirilmesinin cemaatlerin aktif çalışmasına bağlı olduğuna değinen Beyazyüz konuşmasına dualarla son verdi.

Murat BAŞARAN/ Haksözhaber

Önceki ve Sonraki Haberler