Siverek: Derneğimiz Kapatılamaz!

Siverek: Derneğimiz Kapatılamaz!

Özgür-Der hakkında açılan kapatma davasını protesto etmek için Özgür-Der Siverek Temsilciliği bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasının metni:

Bilindiği üzere "İnancımızın ve Kimliğimizin Aşağılandığı, Resmi İdeolojinin Dayatıldığı Törenlere Tavır Alalım!" başlıklı çağrı metninden dolayı derneğimiz hakkında İstanbul Valiliği'nin talebi üzerine kapatma davası açılmıştı.

Bu çağrıda, her sabah ders başlamadan önce ve resmi bayramlar vesilesiyle düzenlenen ve askeri anlayış ve disiplinle icra edilen ritüellerin terk edilmesi isteniyor. Atatürk'ün şahsında kişileri yüceltmeye, putlaştırmaya dayalı bu törenlerin çocukların ve gençlerin kişiliklerine yönelik baskıcı bir ortam oluşturduğu; daha genelde de ırkçı, faşizan eğilimleri beslediği dile getiriliyor. Bu tarz militarist nitelikli törenlerin eğitimin bir parçası sayılmaması gerektiği ifade edilen bildiride öğrenci velilerine bir çağrıda bulunuluyor ve inançlarının aşağılandığı bu törenlere katılmamaları talep ediliyordu.

Siverek Özgür-Der olarak merkezimizin bu talebini haklı bir talep olarak görmüş ve basın yolu ile desteklemiştik.

Bu çağrı gerekçe gösterilerek derneğimiz hakkında İstanbul Valiliği tarafından bir kapatma davası açıldı.

İlk duruşması 29 Nisan 2009 Çarşamba günü görülecek olan bu kapatılma davasını Türkiye genelinde çok sayıda şubesi olan derneğimizin düşüncesini ifade etme ve örgütlenme özgürlüğüne karşı başlatılmış bir saldırı ve hak ihlali olarak görüyoruz.

Özgür-Der Siverek Temsilciliği olarak, İstanbul Valiliğinin talebiyle açılan ve 29 Nisan 2009 Çarşamba günü ilk duruşması yapılacak olan kapatma davasını kınıyoruz.

Düşünceyi ifade etme suç olarak görülemez.

Yaşasın İslami Mücadelemiz

Özgür-Der kapatılamaz.

Siverek Özgür-Der Temsilciliği Adına

Esma AKBULUT DİPBAKAY

 

Önceki ve Sonraki Haberler