Siverek'te "Allah ve Çocuk Sevgisi" Etkinliği

Siverek'te "Allah ve Çocuk Sevgisi" Etkinliği

Siverek’te Özgür-Der Çocuk kulübü tarafından, kız çocuklarına yönelik "Allah ve Çocuk Sevgisi" adlı etkinlik düzenlendi.

Siverek Özgür-Der Çocuk kulübünün kızlara yönelik düzenlediği "Allah ve Çocuk Sevgisi" etkinliği İran yapımı olan "Cennetin Çocukları" adlı sinema gösterisi ile başladı. Çocuklar topluca filimi izledikten sonra oturma salonuna geçip öğretmenleri tarafından çocuklara yönelik filmde öne çıkan konular hakkında sorular sorulup çocukların görüşleri alındı.

Daha sonra derneğin yönetim kurulunda olan Cemil YEŞİLDAĞ tarafından çocuklara "Allah ve Çocuk Sevgisi" konulu bir sohbete geçildi. YEŞİLDAĞ'ın sohbetinde ön plana çıkan başlıklar şunlar.

"içinde yaşadığımız dünya Allah'a aittir, her şeyi O yaratmıştır, varlıklar O'na aittir" cümlesi ile başladı.

Ardından Çocuklara namazda okunan ve onlarında bildiğiniz Ihlas suresinin tefsirine değinip Allah'ın Cemal (kullarını seven, koruyan) sıfatına değindi.

Gerçekte Allah kullarını özellikle çocukları ve gençleri çok sever ve onlara sayılamayacak kadar nimetler verdiğini ifade eden Yeşildağ Allah'ın insanlara yiyecek, giyecek vb. sayısız nimetleri verdiği, bunun için O'na inanılması, şükredilmesi gerektiği herkesten ve her şeyden çok O'nun sevilmesi lazım geldiği söyledi.

İslam dininde çocukların ve gençlerin çok önemli bir yeri ve müstesna bir değer verdiğine değinip örneklerle açıkladı.

Allah bizleri hepinizi cennette görmek ister bilir misiniz? sorusunu sorup cennet tasvirlerine değiniler yaptı.

Çocuklar ve gençler Allah'ı ile diyalog kurmamızın en güzel yolu dua olduğuna değinerek, bizim en çok sevmemiz gereken Allah olmalıdır. Allah sevgisi yerine asla sanatçı futbolcu dizi yıldızları reklâm yıldızları olmamalıdır dedi.

Allahın bu sevgisine layık olmak için peki bizler ne yalpalı ya da ne yapmamalıyız?

Yalan, Hırsızlık, Kandırma, Küfür, Kızma, Tembellik, Hakaret,

Anne baba sevgisi, Temizlik, Namaz, elimizdekileri arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz ile paylaşmak, vb… değiniler yaparak sohbetine son verdi.

Sohbetten sonra çocuklara yapılan pasta ve meyve suyu ikramından sonra  etkinliğe son verildi.

Adnan Yeşildağ/ Haksözhaber

Önceki ve Sonraki Haberler