Siverek’te Darbeci Zihniyete Suç Duyurusu

Siverek’te Darbeci Zihniyete Suç Duyurusu

Memur-Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen ve Özgür-Der’in oluşturduğu Siverek Sivil Düşünce Platformu 12 Eylül darbecileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Adliye sarayı önünde toplanan Siverek Sivil Düşünce Platformu temsilcileri adına basın açıklamasını Özgür-Der Siverek Şube Başkanı Cemil Yeşildağ okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Siverek Sivil Düşünce Platformu Adına Özgür-Der Siverek Şube Başkanı Cemil Yeşildağ'ın okuduğu basın açıklamasının tam metni:

"Değerli basın mensupları ve sevgili dinleyiciler; Memur-Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen ve Özgür Der'in oluşturduğu Siverek Sivil Düşünce Platformu olarak 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan ve milyonlarca insanı mağduriyet altında bırakan, onbinlerce kişinin tutuklanıp cezaevlerinde işkence gördüğü, yüzlerce kişinin ölümüne neden olan sosyal dokumuzu bozup toplumumuzu ifsat eden 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren ve şürekasının işlediği suçu deşifre etmek ve insani sorumluluğumuzu yerine getirmek için suç duyurusunda bulunmak üzere toplanmış bulunuyoruz.  

Yaşadığımız bu coğrafyada yaklaşık her çeyrek asırda bir, yetişen yeni nesli zihinsel ve fiziksel olarak budayan darbeler yapılmıştır. Bu darbeler tek tipçi, hak ve halk düşmanı kafatasçı bir yapı da olup bu topluma sürekli zarar vermiştir.

Darbeler; içinde yaşadığımız toplumun gelişmesi önünde engel olup yaşadığımız ülkenin sosyal, ekonomik ve özgürlükler alanında sürekli geride kalmasına sebebiyet vermiştir.  

Eylül referandum sonrası darbecilerin yargılanması fırsatın ele geçmiştir.

Adalet bakanlığına çağrımız şudur. Gelin bu darbecileri ve darbe yanlılarını yargılayın. İşledikleri zulüm yanlarına kar kalmasın ve başkalarına da cesaret vermesin.

Artık sosyal ve siyasal yaşamımızda askeri zihniyeti, baskıcı, dikta, kafatasçı, tek tipçi, zalim bir yönetim tarzı istemiyoruz."

Osman İzol / Haksöz-Haber

Önceki ve Sonraki Haberler