Siverek'te Ğaşiye Suresi'nin Tefsiri Yapıldı

Siverek'te Ğaşiye Suresi'nin Tefsiri Yapıldı

Siverek Özgür-Der’de bayanlara yönelik alternatif eğitim kapsamında bugün dernek binasında Ğaşiye Suresi'nin tefsiri Figen ÇALAN tarafından yapıldı.

Figen Çalan; Ğaşiye süresinin 26 ayet olduğunu ve Mekki bir süre olduğuna değinerek tefsirine başladı.

Sürenin; O büyük günün geleceğinden haber verdiğini ve bunu yaparken kalpleri kuşatacak ve insanların hesaba çekileceğini adalet gününe dikkat çektiğine değindi.

İki gurup insan tablosu çizdiğine değinen Çalan birinci gurubun yüzlerinin zillete büründüğünü taşıdığı ağır yükün altında iki büklüm olan ve onlara sunulan ikramın hoşuna gitme yerine onların açlığını artıran, doyurmayan darı dikeninden içeceklerinin kaynamış bir kaynaktan içirilen ve dinlenmek için dayanılan yerin ateşten koltuklar olduğuna değiniliyor.

İkinci grup insanların ise o gün yüzlerinde bir mutluluk, huzur ve hoşnutluk olduğuna değindi. Onların nimet içinde olduklarını değindi. Bu nimetlerin onlara mücadele içinde olmalarından kaynaklanan ve Allahın onlardan hoşnut kalmasından dolayı olduğuna değindi. İkinci grubun cennette olduklarına değinip boş söz işitmeyeceklerine değinip sonsuz bir nimetlendirip ve bolca ikram edileceğine değindi.

Birinci grup insanların dünyada iken tercih ettiklerinin karşılığı olara cehenneme yollandıklarına değinildi. Bu grup insanların layıkı ile akletmediklerini daha çok heva ve heveslerine uyduklarından dolayı kaybettiklerine değinip ikinci guruptan olmak için gerektiği kadar akletmek okumak düşünmek salih amel üretmek salih amelde birbirimizle yarışmak gerektiğine değinip sunumunu dua yaparak bitirdi.

Murat Başaran/ Haksozhaber

Önceki ve Sonraki Haberler