Siverek'te “Halepçeler ve Zulüm” Paneli

Siverek'te “Halepçeler ve Zulüm” Paneli

Özgür- Der Siverek Temsilciliği, Halepçe katliamının yıldönümü münasebetiyle “Kürt Meselesi, Halepçeler ve Zulüm” başlıklı bir panel düzenledi. Siverek’teki panele yoğun katılım oldu.

Özgür-Der Siverek Temsilciliği tarafından Siverek Esmerçayır Mahallesinde bulunan Gümüştaş Düğün Salonunda saat 13.30'da "Kürt Meselesi, Halepçeler ve Zulüm"  konulu panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak, Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Av. Şeyhmus Ülek ve Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Av. Serdar Bülent Yılmaz katıldı.

Program, Taylan Şirin tarafından yapılan Kürtçe ve Zazaca açılış konuşmasının ardından okunan Kur'an-ı Kerim ve meali ile başladı.

Program,  Murat Başaran ve Osman İzol tarafından Halepçe üzerine yazılmış "Adım Halepçe" ve "Ez Halepçe Bum" isimli şiirlerle devam etti. Okunan şiirlerinden ardından Türkiye'deki zulmü ve Halepçe katliamını anlatan sinevizyon gösterisine geçildi. Sinevizyon gösterisi sırasında salonda duygulu anlar yaşandı.

Panelde ilk konuşmacı Şeyhmus Ülek, 16 Mart 1988 tarihinde gerçekleştirilen, Halepçe katliamının tarihsel gelişimini anlattı. Ülek, katliama, başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm dünyanın sessiz kaldığının altını çizerek, "Halepçe katliamından 5 gün sonra Ürdün'ün başkenti Amman'da, İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarının katıldığı bir konferans düzenlendi. Konferansa Türkiye adına Mesut Yılmaz katıldı. Konferansta Bulgar Türkleri, Kıbrıs Türkleri, Keşmir ve Filistin sorunu üzerinde duruldu ama ilginçtir ki Halepçe katliamından hiç söz edilmedi." dedi.

Kürt sorununa da değinen Ülek, "Kürt sorununun asıl sebebi Kürtlere dayatılmak istenen ulus-devlet projesidir. Ulus-devlet projesi, Kürtlere karşı girişilen tüm katliamlara sebep oldu." dedi.

Ülek; Kürt sorunu değil Kürdistan sorunun olduğunu özellikle vurguladı. Meselenin çözümünün insani bir bakış ama İslami/vahyi  bir perspektif ile mümkün olacağını vurguladı.

İkinci konuşmacı Serdar Bülent Yılmaz ise konuşmasının başında, Kürtlerin özgürlüğü konusunda geçmişe oranla bazı gelişmeler yaşandığını belirterek, bu gelişmelerin sebebini ise doğru-yanlış Kürtlerin başlattığı direnişler olarak açıkladı.

Türkiye'de yaşanan sorunlara değinen Yılmaz, Türkiye'de 16.000 kişinin gözaltında kaybolduğunu, 40.000 insanın yaşanan çatışmalarda hayatını kaybettiğini, 4000 köyün boşatıldığını, aile boyu işkencelerde birçok kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Kamuoyundan bu zulümlerin sinsice saklandığını belirten Yılmaz, konuşmasının devamında, "Ergenekon ve JİTEM deşifre edilmese, kamuoyu bu zulümleri görmeyecekti." dedi.

Çözüm olarak,  Kemalist rejimin tümüyle tasfiye edilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Diyelim ki Kürtlerin tüm hakları verildi. Bu, tüm sorunları asla çözemez. Öldürülen çocukların, yapılan işkencelerin, yakılan evlerin hesabı verilmeden bu sorun çözülmez." dedi.

Son olarak ziyaretçiler tarafından sorulan soruların cevaplanmasının ardından panel sona erdi.

Adnan Yeşildağ / Haksöz-Haber

Önceki ve Sonraki Haberler