Siverek'te 'İslam Kardeşliği ve Filistin' konferansı

Siverek'te 'İslam Kardeşliği ve Filistin' konferansı

Siverek Özgür-Der Temsilciliği tarafından düzenlenen "İslam Kardeşliği ve Filistin" adlı konferans araştırmacı yazar Abdurrahman DİLİPAK'ın katılımıyla bugün yapıldı. Paris düğün salonunda yaklaşık 2 saat süren ve sunuculuğunu Murat BAŞARAN’ın yaptığı kon

Yoğun bir katılımın katıldığı konferans; İsrail'in yaptığı katliamı ve buna karşı Gazze direnişini ele alan bir sinevizyon gösterisiyle başladı. Özgür-Der çocuk kulübünden bir kız öğrencinin okuduğu "Ben Babamı İstiyorum" şiiri salondakilere duygusal anlar yaşattı. Salondaki duygusal atmosfer Şeyh Ahmet Yasin'in vasiyetinin Özgür-Der çocuk kulübünden iki erkek öğrenci tarafından okunmasıyla daha da arttı.

Daha sonra Özgür-Der'i temsilen Pervin YEŞİLDAĞ bir selamlama konuşması yaptı.

Konuşmasına Filistin'de şahadete ulaşan kardeşlerimizin şahadetlerinden dolayı kendilerini tebrik eder onlarla birlikte üzülüp onlarla birlikte sevindiğini belirterek başladı.

Filistin'de Siyonistlerin korsan devleti eli ile kardeşlerimize yönelik uyguladığı vahşice soykırımların gerçek amacının İslam'a ve İslam medeniyetine duydukları düşmanlık olduğu inancındayız. Bu yüzden Filistin'deki soykırım bir Arap İsrail savaşı olmadığını meselenin bir hak ve batıl, mustazaf ile müstekbirin savaşı olduğu bu meselenin akidevi bir duyarlılık gerektirdiği kanaati taşıdığını ifade eden Yeşildağ, din kardeşliğine vurguda bulunup "bu gün farklılıklarımızı derinleştirme günü değil ;bu gün ortak değerlerimizi artırma günüdür" diyen YEŞİLDAĞ ;Müslümanların yüzyıla aşkın bir zamandır batılı emperyalistler tarafından parçalanması ve Müslümanlarda oluşan özgüvensizlik Filistin'deki direnen ve şahadete koşan Müslümanlar tarafından yıkılmıştır. Ve bu direniş Nice az toplulukların çok toplulukları yenebileceği ayetini hatırlamamızı sağlamıştır.

Filistin intifadası genelde dünya Müslümanlarını özelde de bizleri Dünya zalimlerine ve yerli işbirlikçilerine karşı duruş sergilemede bir cesaret aşılamıştır.

Biz Müslümanların uyanışına vesile olan 3.intifada hareketi daha fazla bilgiye ve eyleme bilenmemizi ve en önemlisi birlikte ortak ameller üretmemizi beraberinde getirmiştir dedi.

Sahip olduğumuz tüm imkanları İslam medeniyetini yeniden inşa etmeye harcamak zorundayız. Birbirimizle ortak hareket etmeden küfrün asla yenilemeyeceğini bilmemiz gerekir.direnişin ve tek yürek olmanın önemini vurguladı. Konuşmalarına : "Küfür istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır ama bu nuru rabbimiz 'sizi firavun mülkünün varisi kılmak isteriz' ayetinde vurguladığı şekli ile bizlerin eliyle gerçekleştirmek istemektedir." Sözleri ile devam eden YEŞİLDAĞ tüm Müslümanları küresel emperyalizme karşı küresel intifadaya çağırdı.

Daha sonrasında sözü gazeteci yazar Abdurrahman DİLİPAK aldı" Müslüman olmanın getirisi olan haksızın karşısında ve mazlumun yanında olmak" düsturu üzerinde duran DİLİPAK insanlarımızda bulanan okuma eksikliği ve müsrifliği eleştirdi.

Gazze'nin düşmesi ile ümmetin direnişinin düşeceğini vurgulayan Dilipak İslam dinin tüm zalimlere karşı bir duruş sergileyen bir din olduğunu vurguladı.

İsrail'e karşı boykot çağrılarının önemsenmesi gerektiğini ve bu boykotun tüm emperyalistlere onların tüm malalarına ve kurumlarına karşı uygulanmasını gerektiğini dile getirdi.

Müslümanların özelde Filistin genelde tüm dünyadaki zulmün engellenip tüm dünyanın Müslümanların eliyle yönetilmesi için Müslümanların daha çok okuması, daha çok sorgulama yapması ve elindeki tüm imkanların çokça kullanmasına değindi. Bu bağlamda dernek, vakıf, sendika kitapevi vb. imkanların daha çok kullanılmasın değindi.

Müslümanların İslam medeniyetini yeniden tesis edebilmesi için birlikte hareket etmesi gerektiğine değinen Dilipak konuşmasına kurandan konuyla ilgili bazı ayetleri okuyarak son verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler